Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 74 mm |
| Outer diameter 1 | 148 mm |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Width 1 | 74 mm |
| Outer diameter 1 | 148 mm |
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Version | Fitting Kit |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7222 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Version | Fitting Kit |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7222 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Version | Fitting Kit |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7225 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Version | Fitting Kit |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7225 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Version | Fitting Kit |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7224 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Version | Fitting Kit |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7224 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Bolt, control arm (FSK7813)
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Upper Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Upper Right |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 145 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Replaces | FTW1037 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 145 |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Replaces | FTW1037 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Length | 219 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Right Front |
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Length | 219 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Right Front |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA7929 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Ball Joint (FBJ5752)
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA7929 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
Additional Information
- 1x First Line Ball Joint (FBJ5752)
Important compatibility info
| Length 2 | 1086 mm |
| Length 3 | 1325 mm |
| Length 4 | 1012 mm |
| Length 1 | 1452 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Length 2 | 1086 mm |
| Length 3 | 1325 mm |
| Length 4 | 1012 mm |
| Length 1 | 1452 mm |
| Function | Cable Pull, manual transmission |
| Type | Cable Pull, manual transmission |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Code | Gen 3 |
Important compatibility info
| Bearing Code | Gen 2 |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 133 mm |
| Width 1 | 74 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Bearing Code | Gen 2 |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 133 mm |
| Width 1 | 74 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Outer diameter | 132 mm |
| Thickness | 24 mm |
| Inner diameter | 37 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 90 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Outer diameter | 132 mm |
| Thickness | 24 mm |
| Inner diameter | 37 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 90 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
Important compatibility info
| Diameter | 294 mm |
| Paired article numbers | FCA8075 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length | 400 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Diameter | 294 mm |
| Paired article numbers | FCA8075 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Length | 400 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA7138 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | FCA7138 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7137 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | FCA7137 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














