Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Inner diameter | 16 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Additional Information | without gaskets/seals |
| Height | 43 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Diameter | 54 mm |
| Diameter 2 | 26 mm |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
Important compatibility info
| Additional Information | without gaskets/seals |
| Height | 43 mm |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Diameter | 54 mm |
| Diameter 2 | 26 mm |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
Important compatibility info
| Inner diameter | 21 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Replaces | FSK6064 |
Important compatibility info
| Inner diameter | 21 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Replaces | FSK6064 |
Important compatibility info
| Function | Gasket, water pump |
| Type | Gasket, water pump |
Important compatibility info
| Function | Gasket, water pump |
| Type | Gasket, water pump |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 18 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Replaces | FSK7087 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 18 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Replaces | FSK7087 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Screw Plug, oil sump |
| Function | Screw Plug, oil sump |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Screw Plug, oil sump |
| Function | Screw Plug, oil sump |
Important compatibility info
| Function | Cap, coolant tank |
| Material | Plastic |
| Type | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Function | Cap, coolant tank |
| Material | Plastic |
| Type | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Inner diameter | 17 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
Important compatibility info
| Inner diameter | 17 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 13 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Replaces | FSK6612 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 13 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Replaces | FSK6612 |
Important compatibility info
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch Pressure | 0.5 bar |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Colour | Black |
| Thread Size | M10x1.0 |
| Type | Oil Pressure Switch |
Important compatibility info
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch Pressure | 0.5 bar |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Colour | Black |
| Thread Size | M10x1.0 |
| Type | Oil Pressure Switch |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7765 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, both sides, Upper |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7765 |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, both sides, Upper |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Outer diameter 2 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 25 mm |
| Type | Charge Air Hose |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1000S)
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Outer diameter 2 | 25 mm |
| Outer diameter 1 | 25 mm |
| Type | Charge Air Hose |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1000S)
Important compatibility info
| Opening Temperature | 92 °C |
| Additional Information | without gaskets/seals |
| Housing Type | without housing |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 92 °C |
| Additional Information | without gaskets/seals |
| Housing Type | without housing |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Type | Fastening Clamp, charge air hose |
| Function | Fastening Clamp, charge air hose |
| Diameter To | 48 mm |
| Diameter From | 54 mm |
| Quantity | 5 |
| Thickness | 2.1 mm |
Important compatibility info
| Length 1 | 1690 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
Important compatibility info
| Length 1 | 1690 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
Important compatibility info
| Diameter | 80 mm |
| Material | Plastic |
| Thread Type | Internal Thread |
| Pressure to | 22 psi |
| Function | Cap, coolant tank |
| Pressure | 1.5 bar |
| Type | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Diameter | 80 mm |
| Material | Plastic |
| Thread Type | Internal Thread |
| Pressure to | 22 psi |
| Function | Cap, coolant tank |
| Pressure | 1.5 bar |
| Type | Cap, coolant tank |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















