Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Length | 60 mm |
| Inner diameter | 12.2 mm |
| Diameter | 38.5 mm |
| Paired article numbers | FSK5941 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Length | 60 mm |
| Inner diameter | 12.2 mm |
| Diameter | 38.5 mm |
| Paired article numbers | FSK5941 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Bump Stop, steering knuckle |
| Type | Bump Stop, steering knuckle |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
Important compatibility info
| Function | Bump Stop, steering knuckle |
| Type | Bump Stop, steering knuckle |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1000S)
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 19 mm |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Colour | Black |
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1000S)
Important compatibility info
| Function | Fastening Bolt, control arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right, Lower, Front |
| Type | Fastening Bolt, control arm |
| Only in connection with | FCA5829, FCA6115, FCA6116 |
Important compatibility info
| Function | Fastening Bolt, control arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right, Lower, Front |
| Type | Fastening Bolt, control arm |
| Only in connection with | FCA5829, FCA6115, FCA6116 |
Important compatibility info
| Length 1 | 1490 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
Important compatibility info
| Length 1 | 1490 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
Important compatibility info
| Length | 46 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
| Inner diameter | 12.1 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6051 |
Important compatibility info
| Length | 46 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
| Inner diameter | 12.1 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6051 |
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Bush, shock absorber |
| Type | Bush, shock absorber |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Length | 44.5 mm |
| Inner diameter | 16.5 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6571 |
Important compatibility info
| Length | 44.5 mm |
| Inner diameter | 16.5 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6571 |
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
Important compatibility info
| Diameter | 20 mm |
| Function | Mounting Kit, stabiliser link/coupling rod |
| Type | Mounting Kit, stabiliser link/coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right, Lower |
Important compatibility info
| Diameter | 20 mm |
| Function | Mounting Kit, stabiliser link/coupling rod |
| Type | Mounting Kit, stabiliser link/coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right, Lower |
Important compatibility info
| Diameter | 22 mm |
| Function | Mounting Kit, stabiliser link/coupling rod |
| Type | Mounting Kit, stabiliser link/coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right |
Important compatibility info
| Diameter | 20 mm |
| Function | Mounting Kit, stabiliser link/coupling rod |
| Type | Mounting Kit, stabiliser link/coupling rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| for OE number | 032 121 121 J |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| for OE number | 032 121 121 J |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Length 1 | 550 mm |
| Function | Accelerator Cable |
| Type | Accelerator Cable |
Important compatibility info
| Length 1 | 550 mm |
| Function | Accelerator Cable |
| Type | Accelerator Cable |
Important compatibility info
| Length 1 | 182 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Replaces | FKB2591 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023
















