Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Length | 48 mm |
| Inner diameter | 10 mm |
| Diameter | 28 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7163 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right, inner |
Important compatibility info
| Length | 48 mm |
| Inner diameter | 10 mm |
| Diameter | 28 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7163 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right, inner |
Important compatibility info
| Inner diameter | 12.2 mm |
| Diameter | 38 mm |
| Length | 55 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7872 |
Important compatibility info
| Inner diameter | 12.2 mm |
| Diameter | 38 mm |
| Length | 55 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7872 |
Important compatibility info
| Height | 21.7 mm |
| Height 2 | 41.5 mm |
| Height 1 | 21.7 mm |
| Diameter | 53.4 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Replaces | FTS122.82 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
Additional Information
- 1x First Line Thermostat, coolant (FTS122.82)
Important compatibility info
| Height | 21.7 mm |
| Height 2 | 41.5 mm |
| Height 1 | 21.7 mm |
| Diameter | 53.4 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Thermostat, coolant |
| Replaces | FTS122.82 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 82 °C |
| Housing Type | without housing |
Additional Information
- 1x First Line Thermostat, coolant (FTS122.82)
Important compatibility info
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch Pressure | 0.3 bar |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Colour | Black |
| Thread Size | 1/8x28 BSPT |
| Type | Oil Pressure Switch |
Important compatibility info
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch Pressure | 0.3 bar |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Colour | Black |
| Thread Size | 1/8x28 BSPT |
| Type | Oil Pressure Switch |
Important compatibility info
| Inner diameter | 12 mm |
| Diameter | 36 mm |
| Length | 45 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7825 |
Important compatibility info
| Inner diameter | 12 mm |
| Diameter | 36 mm |
| Length | 45 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7825 |
Important compatibility info
| Inner diameter | 17 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Inner diameter | 17 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Length | 55 mm |
| Inner diameter | 12.1 mm |
| Diameter | 32.7 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6945 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right, inner, Lower |
Important compatibility info
| Length | 55 mm |
| Inner diameter | 12.1 mm |
| Diameter | 32.7 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6945 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right, inner, Lower |
Important compatibility info
| Replaces | FSK7264K |
| Inner diameter | 19 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Replaces | FSK7264K |
| Inner diameter | 19 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch Pressure | 0.6 bar |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Colour | Black |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Oil Pressure Switch |
Important compatibility info
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch Pressure | 0.6 bar |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Colour | Black |
| Thread Size | M16x1.5 |
| Type | Oil Pressure Switch |
Important compatibility info
| Function | Screw Plug, oil sump |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Material | Steel |
| Length | 9 mm |
| Type | Screw Plug, oil sump |
Important compatibility info
| Function | Screw Plug, oil sump |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Material | Steel |
| Length | 9 mm |
| Type | Screw Plug, oil sump |
Important compatibility info
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Length | 65 mm |
| Inner diameter | 14.2 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6513 |
Important compatibility info
| Length | 65 mm |
| Inner diameter | 14.2 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6513 |
Important compatibility info
| Length | 91 mm |
| Thread Measurement 1 | M14x1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread, with external thread |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Length | 91 mm |
| Thread Measurement 1 | M14x1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread, with external thread |
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Pressure | 1.2 bar |
| Material | Plastic |
| Pressure to | 18 psi |
| Function | Cap, coolant tank |
| Type | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Pressure | 1.2 bar |
| Material | Plastic |
| Pressure to | 18 psi |
| Function | Cap, coolant tank |
| Type | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| for OE number | 038 121 121 D |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















