Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Thread Size | M12 x 1.5 |
| Colour | Black |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Type | Sensor, coolant temperature |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Thread Size | M12 x 1.5 |
| Colour | Black |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, coolant temperature |
| Type | Sensor, coolant temperature |
Important compatibility info
| Diameter | 47 mm |
| Length | 46 mm |
| Inner diameter | 12.1 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK5947 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
Important compatibility info
| Diameter | 47 mm |
| Length | 46 mm |
| Inner diameter | 12.1 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK5947 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| for OE number | 026 121 144 A |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| for OE number | 026 121 144 A |
| Function | Coolant Flange |
| Type | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Component Number | FKB1 |
| Length 1 | 210 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
Important compatibility info
| Component Number | FKB1 |
| Length 1 | 210 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
Important compatibility info
| Length | 1180 mm |
| Function | Cable Pull, clutch control |
| Type | Cable Pull, clutch control |
Important compatibility info
| Length | 1180 mm |
| Function | Cable Pull, clutch control |
| Type | Cable Pull, clutch control |
Important compatibility info
| Pressure | 1.1 bar |
| Material | Metal |
| Function | Cap, radiator |
| Pressure | 16 psi |
| Type | Cap, radiator |
| Replaces | FRC116 |
| Diameter | 45 mm |
Important compatibility info
| Pressure | 1.1 bar |
| Material | Metal |
| Function | Cap, radiator |
| Pressure | 16 psi |
| Type | Cap, radiator |
| Replaces | FRC116 |
| Diameter | 45 mm |
Important compatibility info
| Function | Bushing, axle cross member |
| Type | Bushing, axle cross member |
Important compatibility info
| Function | Bushing, axle cross member |
| Type | Bushing, axle cross member |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | M14x1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | FTR4949 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | M14x1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | FTR4949 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | M14x1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | FTR4948 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | M14x1.5 |
| Thread Type | with right-hand thread, with internal thread |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | FTR4948 |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 270 mm |
| Thread Measurement 2 | M10X1.5 |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Material | Cast Steel |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Length | 270 mm |
| Thread Measurement 2 | M10X1.5 |
| Thread Size | M10X1.5 |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Material | Cast Steel |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Width | 25 mm |
| Function | Fastening Clamp, charge air hose |
| Quantity | 1 |
| Diameter From | 79 mm |
| Diameter To | 85 mm |
| Type | Fastening Clamp, charge air hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
| Inner diameter | 12 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
| Inner diameter | 12 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
Important compatibility info
| Length | 37.8 mm |
| Inner diameter | 12.4 mm |
| Diameter | 40.2 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7715 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right, inner |
Important compatibility info
| Length | 37.8 mm |
| Inner diameter | 12.4 mm |
| Diameter | 40.2 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7715 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right, inner |
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Inner diameter 1 | 55 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Colour | Black |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Type | Charge Air Hose |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1002S)
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1103S)
Important compatibility info
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Inner diameter 1 | 55 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Colour | Black |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Type | Charge Air Hose |
Additional Information
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1002S)
- 1x First Line Fastening Clamp, charge air hose (FHC1103S)
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7700 |
| Replaces | FSK7699 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7700 |
| Replaces | FSK7699 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Left, Right |
Important compatibility info
| Height | 40 mm |
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Front, Rear, transmission sided |
| Type | Mounting, engine |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















