Car Parts & Accessories by First Line
First Line is a Global brand well known for its premium quality components and has over 30 years experience in the Automotive Aftermarket. First Line offers a leading range of over 12 product lines and over 47 product families. Important compatibility info
| Inner diameter | 49 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Function | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Height | 8 mm |
| Type | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Inner diameter | 49 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Function | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Height | 8 mm |
| Type | Rolling Bearing, suspension strut support mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Cap, coolant tank |
| Shape/Form | Round |
| Type | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Function | Cap, coolant tank |
| Shape/Form | Round |
| Type | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Inner diameter | 25 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Inner diameter | 25 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Replaces | FSK7141 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
| Length | 65 mm |
| Diameter | 41 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6853 |
Important compatibility info
| Replaces | FSK7141 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Left, Right |
| Length | 65 mm |
| Diameter | 41 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6853 |
Important compatibility info
| Inner diameter | 27 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Inner diameter | 27 mm |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Inner diameter | 18.3 mm |
| Diameter | 38.1 mm |
| Length | 50 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7615 |
Important compatibility info
| Inner diameter | 18.3 mm |
| Diameter | 38.1 mm |
| Length | 50 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK7615 |
Important compatibility info
| Function | Fastening Bolt, control arm |
| Type | Fastening Bolt, control arm |
Important compatibility info
| Function | Fastening Bolt, control arm |
| Type | Fastening Bolt, control arm |
Important compatibility info
| Pressure | 1.4 bar |
| Material | Plastic |
| Pressure to | 20.3 psi |
| Function | Cap, coolant tank |
| Type | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Pressure | 1.4 bar |
| Material | Plastic |
| Pressure to | 20.3 psi |
| Function | Cap, coolant tank |
| Type | Cap, coolant tank |
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Length | 150 mm |
| Function | Bellow Kit, steering |
| Type | Bellow Kit, steering |
| Inner diameter 2 | 45 mm |
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Material | Rubber |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Length | 150 mm |
| Function | Bellow Kit, steering |
| Type | Bellow Kit, steering |
| Inner diameter 2 | 45 mm |
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Length | 50 mm |
| Inner diameter | 14.5 mm |
| Diameter | 53.5 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6510 |
Important compatibility info
| Length | 50 mm |
| Inner diameter | 14.5 mm |
| Diameter | 53.5 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK6510 |
Important compatibility info
| Switch Point | 92 °C |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Additional Information 2 | with cable |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
Important compatibility info
| Switch Point | 92 °C |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Temperature Switch, radiator fan |
| Additional Information 2 | with cable |
| Type | Temperature Switch, radiator fan |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Version | Fitting Kit |
| Bore Diameter 1 | 38.2 mm |
| Function | Ball Joint |
| Diameter | 18 mm |
| Type | Ball Joint |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Mounting Type | Pressed |
| Version | Fitting Kit |
| Bore Diameter 1 | 38.2 mm |
| Function | Ball Joint |
| Diameter | 18 mm |
| Type | Ball Joint |
Important compatibility info
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch Pressure | 0.3 bar |
| Colour | Black |
| Thread Size | 1/8x28 BSPT |
| Type | Oil Pressure Switch |
Important compatibility info
| Function | Oil Pressure Switch |
| Switch Pressure | 0.3 bar |
| Colour | Black |
| Thread Size | 1/8x28 BSPT |
| Type | Oil Pressure Switch |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK5924 |
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | FSK5924 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Inner diameter | 27 mm |
| Replaces | FSK6069 |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
| Inner diameter | 27 mm |
| Replaces | FSK6069 |
| Type | Repair Kit, stabiliser coupling rod |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














