Battery by Hankook
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Length | 257 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Length | 257 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 174 mm |
| Battery Type Code | 019 |
| Length | 354 mm |
| Key Words | 850A; 100Ah; 4Yr Warranty; 354x174x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | EFB |
| Length | 242 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 174 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 4 year warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 60 A |
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Length | 302 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 90 A |
| Width | 172 mm |
| Type | Wet |
| Warranty | 4 year warranty |


