Battery by Hankook
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Length | 302 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 172 mm |
| Height | 220 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Terminal Type | A |
| Extra Description | SMF |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Battery Type Code | 249 |
| Hold-down Type | B01 |
| Weight | 21.6 kg |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 720A; 95Ah; 4Yr Warranty; 302x172x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 90 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 172 mm |
| Length | 302 mm |
| Height | 220 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 172 mm |
| Height | 242 mm |
| Length | 330 mm |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 277 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | EFB |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Key Words | 650A; 70Ah; 4Yr Warranty; 277x174x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Height | 191 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 174 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | A |
| Extra Description | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Weight | 17.80 kg |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Battery | AGM Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 4 year warranty |

