Car Parts & Accessories by Hella
Hella is a global supplier of automotive components supplying both OE and the aftermarket with quality products. Important compatibility info
| Weight | 680 g |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Length | 132 mm |
| Height | 132 mm |
| Width | 238 mm |
| Additional Information | with LED |
| Voltage | 12 V. 24 V |
| Colour | black |
| Bulb Type | LED |
| Light Function | with high beam (LED), with position light (LED) |
| Housing Colour | Black |
| Shape/Form | rectangular |
| Light Design | LED |
| Overall Height | 141 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| Fitting Depth | 23 mm |
| Cable Length | 800 mm |
| Depth | 113 mm |
| Number of light functions | 2 |
| Lens Colour | Crystal clear |
| Registration Type | ECE approved |
| Length | 5 Inch |
| Frame Colour | black |
| Fastening Type | Swivelling Mounting Bracket |
| Power Consumption | 1.3 W. 8 W. 2.7 W |
| Protection Type (IP Code) | IP67, IP69K |
| Diffusing Lens Type | Clear diffusing lens |
| Number of LEDs | 5 |
| Type | Spotlight |
| Colour Temperature | 6000 K |
| Fulfils ECE norm | R148, R10, R149 |
| Housing material | Thermoplast |
| Lumen | 541 lm |
| Function | Spotlight |
| Reference number | 25 |
| Light colour | white |
Important compatibility info
| Weight | 680 g |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Length | 132 mm |
| Height | 132 mm |
| Width | 238 mm |
| Additional Information | with LED |
| Voltage | 12 V. 24 V |
| Colour | black |
| Bulb Type | LED |
| Light Function | with high beam (LED), with position light (LED) |
| Housing Colour | Black |
| Shape/Form | rectangular |
| Light Design | LED |
| Overall Height | 141 mm |
| Mounting Type | Bolted |
| Fitting Depth | 23 mm |
| Cable Length | 800 mm |
| Depth | 113 mm |
| Number of light functions | 2 |
| Lens Colour | Crystal clear |
| Registration Type | ECE approved |
| Length | 5 Inch |
| Frame Colour | black |
| Fastening Type | Swivelling Mounting Bracket |
| Power Consumption | 1.3 W. 8 W. 2.7 W |
| Protection Type (IP Code) | IP67, IP69K |
| Diffusing Lens Type | Clear diffusing lens |
| Number of LEDs | 5 |
| Type | Spotlight |
| Colour Temperature | 6000 K |
| Fulfils ECE norm | R148, R10, R149 |
| Housing material | Thermoplast |
| Lumen | 541 lm |
| Function | Spotlight |
| Reference number | 25 |
| Light colour | white |
Important compatibility info
| Height | 263 mm |
| Width | 168 mm |
| Additional Information 2 | without bulbs, with integrated grille |
| Voltage | 12 V. 24 V |
| Bulb Type | H3 |
| Housing Colour | Black |
| Light Design | Halogen |
| Mounting Type | mounting, Screw Connection |
| Depth | 126 mm |
| Housing Type | Synthetic Material Housing |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Light Distribution | Short-Range Illumination |
| Plug Type | open cable ends |
| Power Consumption | 35 W. 70 W |
| Protection Type (IP Code) | IP5K4K |
| Diffusing Lens Type | Patterned diffusing lens |
| Type | Worklight |
| Diffusing Lens Material | Glass |
| Function | Worklight |
| Extra Description | Matador |
Additional Information
- 1x Hella Holder (9XD130261-001)
- 1x Hella Reflector, worklight (9DS121707-001)
Important compatibility info
| Registration Type | ADR/GGVS approved |
| Height | 152 mm |
| Width | 112 mm |
| Additional Information 2 | without cable, without bulbs |
| Voltage | 12 V. 24 V |
| Bulb Type | H3 |
| Housing Colour | Black |
| Light Design | Halogen |
| Mounting Type | mounting, Screw Connection |
| Depth | 97 mm |
| Housing Type | Synthetic Material Housing |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Light Distribution | Ground Illumination |
| Plug Type | AMP |
| Protection Type (IP Code) | IP6K4K, IP6K9K |
| Diffusing Lens Type | Patterned diffusing lens |
| Type | Worklight |
| Diffusing Lens Material | Glass |
| Function | Worklight |
| Replaces | 1GA007506-012 |
Additional Information
- 1x Hella Insert, worklight (1GA998525-001)
- 1x Hella Cap, work light (9GH993984-001)
- 1x Hella Holder (9XD990298-001)
Important compatibility info
| Height | 129 mm |
| Width | 100 mm |
| Voltage | 12 V. 24 V |
| Bulb Type | LED |
| Housing Colour | Black |
| Light Design | LED |
| Mounting Type | mounting, Bolted |
| Cable Length | 800 mm |
| Depth | 40 mm |
| Housing Type | Aluminium Housing |
| Fastening Type | Swivelling Mounting Bracket |
| Light Distribution | Short-Range Illumination |
| Plug Type | open cable ends |
| Power Consumption | 15 W |
| Protection Type (IP Code) | IP6K9K, IP6K7 |
| Diffusing Lens Type | Patterned diffusing lens |
| Number of LEDs | 9 |
| Type | Worklight |
| Colour Temperature | 6000 K |
| Diffusing Lens Material | PC (Polycarbonate) |
| Fulfils ECE norm | R10 |
| Lumen | 1500 lm |
| Function | Worklight |
Additional Information
General Information
*** The HELLA VALUEFIT principle: Quality tested by HELLA at a good price.
Important compatibility info
| Height | 129 mm |
| Width | 100 mm |
| Voltage | 12 V. 24 V |
| Bulb Type | LED |
| Housing Colour | Black |
| Light Design | LED |
| Mounting Type | mounting, Bolted |
| Cable Length | 800 mm |
| Depth | 40 mm |
| Housing Type | Aluminium Housing |
| Fastening Type | Swivelling Mounting Bracket |
| Light Distribution | Short-Range Illumination |
| Plug Type | open cable ends |
| Power Consumption | 15 W |
| Protection Type (IP Code) | IP6K9K, IP6K7 |
| Diffusing Lens Type | Patterned diffusing lens |
| Number of LEDs | 9 |
| Type | Worklight |
| Colour Temperature | 6000 K |
| Diffusing Lens Material | PC (Polycarbonate) |
| Fulfils ECE norm | R10 |
| Lumen | 1500 lm |
| Function | Worklight |
Additional Information
General Information
*** The HELLA VALUEFIT principle: Quality tested by HELLA at a good price.
Important compatibility info
| Height | 200 mm |
| Width | 174 mm |
| Additional Information 2 | without bulbs |
| Voltage | 24 V. 12 V |
| Bulb Type | H3 |
| Housing Colour | Black |
| Light Design | Halogen |
| Mounting Type | Screw Connection, mounting |
| Depth | 74 mm |
| Housing Type | Synthetic Material Housing |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Light Distribution | Short-Range Illumination |
| Plug Type | Blade Terminal |
| Power Consumption | 35 W. 70 W |
| Protection Type (IP Code) | IP5K4K |
| Diffusing Lens Type | Patterned diffusing lens |
| Type | Worklight |
| Diffusing Lens Material | Glass |
| Function | Worklight |
Additional Information
- 1x Hella Holder (9XD130261-001)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Additional Information | with bulb |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | H7, T4W |
| Light Function | with high beam, with position light |
| Shape/Form | Round |
| Light Design | FF, Halogen |
| Mounting Type | Fitting, Screw Connection |
| Quantity | 1 |
| Number of light functions | 2 |
| Registration Type | CCC approved |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Protection Type (IP Code) | IP5KX, IPX9K |
| Diffusing Lens Type | Clear diffusing lens |
| Illuminated Area | 90 mm |
| Type | Insert, spotlight |
| Fulfils ECE norm | R112, R50, R7, R8 |
| Function | Insert, spotlight |
| Reference number | 12.5 |
Additional Information
- 1x Hella Bulb (8GH007157-121)
- 1x Hella Bulb (8GP002067-121)
- 1x Hella Adjust Screw, headlight (9XB152977-001)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Additional Information | with bulb |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | H7, T4W |
| Light Function | with high beam, with position light |
| Shape/Form | Round |
| Light Design | FF, Halogen |
| Mounting Type | Fitting, Screw Connection |
| Quantity | 1 |
| Number of light functions | 2 |
| Registration Type | CCC approved |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Protection Type (IP Code) | IP5KX, IPX9K |
| Diffusing Lens Type | Clear diffusing lens |
| Illuminated Area | 90 mm |
| Type | Insert, spotlight |
| Fulfils ECE norm | R112, R50, R7, R8 |
| Function | Insert, spotlight |
| Reference number | 12.5 |
Additional Information
- 1x Hella Bulb (8GH007157-121)
- 1x Hella Bulb (8GP002067-121)
- 1x Hella Adjust Screw, headlight (9XB152977-001)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Additional Information | with bulb |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H7, T4W |
| Light Function | with high beam, with position light, with side marker light |
| Shape/Form | Round |
| Light Design | FF, Halogen |
| Mounting Type | Fitting, Screw Connection |
| Quantity | 1 |
| Number of light functions | 2 |
| Registration Type | CCC approved |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Protection Type (IP Code) | IP5KX, IPX9K |
| Diffusing Lens Type | Clear diffusing lens |
| Illuminated Area | 90 mm |
| Type | Insert, spotlight |
| Fulfils ECE norm | R112, R50, R7, R8 |
| Function | Insert, spotlight |
| Reference number | 12.5 |
Additional Information
Brief Information
*** Original spare part
- 1x Hella Bulb (8GH007157-241)
- 1x Hella Bulb (8GP002067-241)
- 1x Hella Adjust Screw, headlight (9XB152977-001)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023






