Car Parts & Accessories by Hella
Hella is a global supplier of automotive components supplying both OE and the aftermarket with quality products. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Additional Information | with bulb |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H7, T4W |
| Light Function | with high beam, with position light, with side marker light |
| Shape/Form | Round |
| Light Design | FF, Halogen |
| Mounting Type | Fitting, Screw Connection |
| Quantity | 1 |
| Number of light functions | 2 |
| Registration Type | CCC approved |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Protection Type (IP Code) | IP5KX, IPX9K |
| Diffusing Lens Type | Clear diffusing lens |
| Illuminated Area | 90 mm |
| Type | Insert, spotlight |
| Fulfils ECE norm | R112, R50, R7, R8 |
| Function | Insert, spotlight |
| Reference number | 12.5 |
Additional Information
Brief Information
*** Original spare part
- 1x Hella Bulb (8GH007157-241)
- 1x Hella Bulb (8GP002067-241)
- 1x Hella Adjust Screw, headlight (9XB152977-001)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Additional Information | with bulb |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H7, T4W |
| Light Function | with high beam, with position light, with side marker light |
| Shape/Form | Round |
| Light Design | FF, Halogen |
| Mounting Type | Fitting, Screw Connection |
| Quantity | 36 |
| Number of light functions | 2 |
| Registration Type | CCC approved |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Protection Type (IP Code) | IP5KX, IPX9K |
| Diffusing Lens Type | Clear diffusing lens |
| Illuminated Area | 90 mm |
| Type | Insert, spotlight |
| Fulfils ECE norm | R112, R50, R7, R8 |
| Function | Insert, spotlight |
| Reference number | 12.5 |
Additional Information
- 1x Hella Bulb (8GH007157-241)
- 1x Hella Bulb (8GP002067-241)
- 1x Hella Adjust Screw, headlight (9XB152977-001)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Additional Information | with bulb |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H7, T4W |
| Light Function | with high beam, with position light, with side marker light |
| Shape/Form | Round |
| Light Design | FF, Halogen |
| Mounting Type | Fitting, Screw Connection |
| Quantity | 36 |
| Number of light functions | 2 |
| Registration Type | CCC approved |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Protection Type (IP Code) | IP5KX, IPX9K |
| Diffusing Lens Type | Clear diffusing lens |
| Illuminated Area | 90 mm |
| Type | Insert, spotlight |
| Fulfils ECE norm | R112, R50, R7, R8 |
| Function | Insert, spotlight |
| Reference number | 12.5 |
Additional Information
- 1x Hella Bulb (8GH007157-241)
- 1x Hella Bulb (8GP002067-241)
- 1x Hella Adjust Screw, headlight (9XB152977-001)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Additional Information | with bulb |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H7 |
| Light Function | with high beam, without position light |
| Shape/Form | Round |
| Light Design | FF, Halogen |
| Mounting Type | Fitting, Screw Connection |
| Quantity | 36 |
| Number of light functions | 1 |
| Registration Type | CCC approved |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Protection Type (IP Code) | IP5KX, IPX9K |
| Diffusing Lens Type | Clear diffusing lens |
| Illuminated Area | 90 mm |
| Type | Insert, spotlight |
| Fulfils ECE norm | R112, R50, R7, R8 |
| Function | Insert, spotlight |
| Reference number | 12.5 |
Additional Information
- 1x Hella Bulb (8GH007157-241)
- 1x Hella Adjust Screw, headlight (9XB152977-001)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Additional Information | with bulb |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H7 |
| Light Function | with high beam, without position light |
| Shape/Form | Round |
| Light Design | FF, Halogen |
| Mounting Type | Fitting, Screw Connection |
| Quantity | 36 |
| Number of light functions | 1 |
| Registration Type | CCC approved |
| Fastening Type | Four-point attachment |
| Protection Type (IP Code) | IP5KX, IPX9K |
| Diffusing Lens Type | Clear diffusing lens |
| Illuminated Area | 90 mm |
| Type | Insert, spotlight |
| Fulfils ECE norm | R112, R50, R7, R8 |
| Function | Insert, spotlight |
| Reference number | 12.5 |
Additional Information
- 1x Hella Bulb (8GH007157-241)
- 1x Hella Adjust Screw, headlight (9XB152977-001)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Height | 113 mm |
| Width | 113 mm |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H1, T4W |
| Light Function | with high beam, with position light |
| Shape/Form | Round |
| Left-hand / Right-hand Traffic | for right-hand traffic, for left-hand traffic |
| Light Design | FF, DE, Halogen |
| Mounting Type | Fitting |
| Depth | 97 mm |
| Number of light functions | 2 |
| Registration Type | ECE approved, CCC approved |
| Fastening Type | 3-point attachment |
| Illuminated Area | 90 mm |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Reference number | 12.5 |
Additional Information
- 1x Hella Bulb (8GH002089-491)
- 1x Hella Bulb (8GP002067-241)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Height | 113 mm |
| Width | 113 mm |
| Additional Information 2 | with bulbs |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H1, T4W |
| Light Function | with high beam, with position light |
| Shape/Form | Round |
| Left-hand / Right-hand Traffic | for right-hand traffic, for left-hand traffic |
| Light Design | FF, DE, Halogen |
| Mounting Type | Fitting |
| Depth | 97 mm |
| Number of light functions | 2 |
| Registration Type | ECE approved, CCC approved |
| Fastening Type | 3-point attachment |
| Illuminated Area | 90 mm |
| Type | Headlight |
| Function | Headlight |
| Reference number | 12.5 |
Additional Information
- 1x Hella Bulb (8GH002089-491)
- 1x Hella Bulb (8GP002067-241)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Diameter | 124 mm |
| Additional Information | without bulb |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H1 |
| Light Function | with high beam |
| Shape/Form | Round |
| Light Design | DE, Halogen |
| Mounting Type | Fitting |
| Number of light functions | 1 |
| Registration Type | ECE approved, CCC approved |
| Illuminated Area | 100 mm |
| Type | Insert, spotlight |
| Function | Insert, spotlight |
| Reference number | 17.5 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Diameter | 124 mm |
| Additional Information | without bulb |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | H1 |
| Light Function | with high beam |
| Shape/Form | Round |
| Light Design | DE, Halogen |
| Mounting Type | Fitting |
| Number of light functions | 1 |
| Registration Type | ECE approved, CCC approved |
| Illuminated Area | 100 mm |
| Type | Insert, spotlight |
| Function | Insert, spotlight |
| Reference number | 17.5 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Registration Type | ECE approved, ADR/GGVS approved |
| Length | 100 mm |
| Height | 100 mm |
| Width | 144 mm |
| Diameter | 144 mm |
| Additional Information 2 | with top, with bulbs |
| Voltage | 12 V. 24 V |
| Bulb Type | H4, T4W |
| Light Function | with low beam, with high beam, with position light |
| Housing Colour | Chrome/Black |
| Left-hand / Right-hand Traffic | for left-hand traffic |
| Light Design | Halogen |
| Mounting Type | Fitting, mounting |
| Quantity | 36 |
| Number of light functions | 3 |
| Lens Colour | Crystal clear |
| Fastening Type | Clamp Mounting |
| Plug Type | Round Plug |
| Illuminated Area | 135 mm |
| Type | Insert, headlight |
| Diffusing Lens Material | Glass |
| Fulfils ECE norm | R20, R7 |
| Function | Insert, headlight |
Additional Information
- 1x Hella Cap, headlight (9GH126647-011)
- 1x Hella Bulb (8GP002067-121)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023





