Car Parts & Accessories by Hella
Hella is a global supplier of automotive components supplying both OE and the aftermarket with quality products. Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Length | 227 mm |
| Material | Copper |
| Additional Information 2 | with splash-water protection |
| Housing Colour | black |
| Quantity | 1 |
| Packing Type | Blister Pack |
| Voltage to | 32 V |
| Protection Type (IP Code) | IP67 |
| Fuse Type | ATO fuse |
| Type | Fuse Holder |
| Cross Section | 3.3 mm² |
| Housing material | Thermoplast |
| Current strength to | 30 A |
| Function | Fuse Holder |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Left |
| Length | 100 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 40 mm |
| Additional Information 2 | without bulbs |
| Voltage | 24 V |
| Bulb Type | C5W |
| Light Function | with position light |
| Housing Colour | Black |
| Light Design | Halogen |
| Mounting Type | Fitting |
| Quantity | 2 |
| Number of light functions | 1 |
| Lens Colour | Crystal clear |
| Registration Type | ECE approved |
| Fastening Type | for horizontal fastening |
| Power Consumption | 5 W |
| Protection Type (IP Code) | IP5K9K |
| Type | Position Light |
| Fulfils ECE norm | R7 |
| Function | Position Light |
Additional Information
Brief Information
*** Original spare part
Important compatibility info
| Additional Information | with bulb holder |
| Bulb Type | W5W |
| Light Function | for position light |
| Light Design | Halogen |
| Type | Cable Set |
| Cable Core Colour | Brown, White |
| Function | Cable Set |
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Combi Switch Function | Normally Open Contact |
| Capacitive Load | 5 A |
| Ohmic Load | 30 A |
| Inductive Load | 5 A |
| Capacity at 24V | 20A |
| Rated current | 20 A |
| Type | Relay, main current |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | +125 °C |
| Function | Relay, main current |
Additional Information
Brief Information
*** HELLA Electronics OE competence for over 60 years.
Important compatibility info
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Combi Switch Function | Normally Open Contact |
| Capacitive Load | 5 A |
| Ohmic Load | 30 A |
| Inductive Load | 5 A |
| Capacity at 24V | 20A |
| Rated current | 20 A |
| Type | Relay, main current |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | +125 °C |
| Function | Relay, main current |
Additional Information
Brief Information
*** HELLA Electronics OE competence for over 60 years.
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Additional Information | without holder |
| Additional Information 2 | with resistor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Colour | Black |
| Combi Switch Function | Changeover Contact |
| Has the same colour as the orginal part | Brown, Yellow, Green |
| Protection Type (IP Code) | IP54 |
| Capacity at 12V | 30A/40A |
| Relay function | Indicator, Alternator, Fuel Pump, Windscreen Wiper, Starter, Low Beam, Heated windscreen, Heated rear window, ESP, Window Regulator, Klaxon, Air Conditioning, Comfort Equipment Variant (trim package), Light switch, Fan, heater/air conditioning, Windscreen |
| Capacitive Load | 20 A. 30 A |
| Ohmic Load | 20 A. 30 A |
| Wiring Diagramme | W2 |
| Inductive Load | 5 A |
| Type | Multifunctional Relay |
| Function | Multifunctional Relay |
Additional Information
Brief Information
*** HELLA Electronics OE competence for over 60 years.
Important compatibility info
| Additional Information | without holder |
| Additional Information 2 | with resistor |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Colour | Black |
| Combi Switch Function | Changeover Contact |
| Has the same colour as the orginal part | Brown, Yellow, Green |
| Protection Type (IP Code) | IP54 |
| Capacity at 12V | 30A/40A |
| Relay function | Indicator, Alternator, Fuel Pump, Windscreen Wiper, Starter, Low Beam, Heated windscreen, Heated rear window, ESP, Window Regulator, Klaxon, Air Conditioning, Comfort Equipment Variant (trim package), Light switch, Fan, heater/air conditioning, Windscreen |
| Capacitive Load | 20 A. 30 A |
| Ohmic Load | 20 A. 30 A |
| Wiring Diagramme | W2 |
| Inductive Load | 5 A |
| Type | Multifunctional Relay |
| Function | Multifunctional Relay |
Additional Information
Brief Information
*** HELLA Electronics OE competence for over 60 years.
Important compatibility info
| Registration Type | ECE approved |
| Type | Lens, rear fog light |
| Number of light functions | 1 |
| Light Function | with rear fog light |
| Function | Lens, rear fog light |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Light Function | with reverse light |
| Number of light functions | 1 |
| Registration Type | ECE approved |
| Type | Lens, reverse light |
| Function | Lens, reverse light |
Important compatibility info
| Housing Colour | black |
| Diameter | 85 mm |
| Material | Plastic |
| Registration Type | ECE approved, ADR/GGVS approved |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Length | 85 mm |
| Height | 12 mm |
| Width | 85 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Additional Information 2 | with fastening material, with synthetic disc |
| Light Function | with reflector |
| Shape/Form | Round |
| Mounting Type | Bolted, mounting |
| Quantity | 32 |
| Number of light functions | 1 |
| Housing Type | Synthetic Material Housing |
| Lens Colour | Red |
| Fastening Type | for horizontal fastening |
| Type | Reflector |
| Fulfils ECE norm | R3 |
| Function | Reflector |
| Effective reflective surface [cm²] | 41 cm² |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Light Function | with outline marker light, with indicator, with stop light, with rear fog light, with reverse light, with taillight |
| Number of light functions | 6 |
| Lens Colour | Crystal clear, White |
| Registration Type | ECE approved |
| Type | Lens, tail light assembly |
| Function | Lens, tail light assembly |
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| Length | 89 mm |
| Material | PA (polyamide) |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Colour | Black |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Quantity | 1 |
| Current Strength | 25 A |
| DIN / ISO | 9680 |
| Voltage from | 6 V |
| Plug Type | Screw Contact |
| Voltage to | 24 V |
| Type | Plug |
| Cross Section | 2.5 mm² |
| Cable diameter from | 6 mm |
| Temperature range from | -40 °C |
| Cable diameter to | 8 mm |
| Temperature range to | +85 °C |
| Function | Plug |
Important compatibility info
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Length | 82 mm |
| Height | 26 mm |
| Width | 31 mm |
| Additional Information 2 | without bulbs |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | C5W |
| Light Function | with licence plate light |
| Housing Colour | Black |
| Light Design | Halogen |
| Mounting Type | mounting, Bolted |
| Quantity | 1 |
| Number of light functions | 1 |
| Lens Colour | Crystal clear |
| Type | Licence Plate Light |
| Fulfils ECE norm | R4 |
| Function | Licence Plate Light |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Length | 82 mm |
| Height | 26 mm |
| Width | 31 mm |
| Additional Information 2 | without bulbs |
| Voltage | 12 V |
| Bulb Type | C5W |
| Light Function | with licence plate light |
| Housing Colour | Black |
| Light Design | Halogen |
| Mounting Type | mounting, Bolted |
| Quantity | 1 |
| Number of light functions | 1 |
| Lens Colour | Crystal clear |
| Type | Licence Plate Light |
| Fulfils ECE norm | R4 |
| Function | Licence Plate Light |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023











