Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 96 mm |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | KAYABA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 96 mm |
| Number of grooves | 4 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 125 bar |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 125 bar |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 170. 96 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 170. 96 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12x1 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 12x1 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 120 A |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| Alternator Charge Current | 120 A |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 5 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 107 mm |
| Pressure | 100 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 107 mm |
| Pressure | 100 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Pressure | 120 bar |
| Number of grooves | 5 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 114 mm |
| Pressure | 120 bar |
| Number of grooves | 5 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 143 mm |
| for steering manufacturer | ZF |
| Pressure | 120 bar |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Belt Pulley Diameter | 143 mm |
| for steering manufacturer | ZF |
| Pressure | 120 bar |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














