Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Kayaba |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 120 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | Kayaba |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 130 mm |
| Pressure | 120 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 103 mm |
| Pressure | 100 bar |
| Number of grooves | 5 |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | FMC;FOMOCO |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 103 mm |
| Pressure | 100 bar |
| Number of grooves | 5 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST3276 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST3276 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pressure | 130 bar |
| for steering manufacturer | HITACHI |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pressure | 130 bar |
| for steering manufacturer | HITACHI |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Monotube |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Denso |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 140 |
| Chain Type | Silent Chain |
| for OE number | A2700503500, A2700520900 |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 140 |
| Chain Type | Silent Chain |
| for OE number | A2700503500, A2700520900 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | VISTEON |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 135 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | VISTEON |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 135 mm |
| Pressure | 90 bar |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 9 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Number of Thread Bores | 1 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Phases | 1 |
| Max. charging current | 13 A |
| Plug Type | Female, BS 1363, Charging plug type 2 |
| Additional Information | with control unit |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Rated Power | 3.7 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Charging Cable - 13A T2 FEMALE-UK PLUG W/CONTROLLER 5M |
| Current Strength | 13 A |
Additional Information
- Storage Bag
- With Controller
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Phases | 1 |
| Max. charging current | 13 A |
| Plug Type | Female, BS 1363, Charging plug type 2 |
| Additional Information | with control unit |
| Function | Charging Cable, electric vehicle |
| Charger Cable Length | 5 m |
| Type | Charging Cable, electric vehicle |
| Rated Power | 3.7 kW |
| Voltage | 240 V |
| Title | EV Charging Cable - 13A T2 FEMALE-UK PLUG W/CONTROLLER 5M |
| Current Strength | 13 A |
Additional Information
- Storage Bag
- With Controller
- copper alloy contact
- PBT handle
- operating temperature -30 to 50 degrees C
- tested to 2500 VDC
- safe and reliable
- Long lasting
- CE,UKCA, IEC TUV Certified. IP55 Rated
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 90 mm |
| Outer diameter | 290 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 90 mm |
| Outer diameter | 290 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Delco |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Delco |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














