Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| for steering manufacturer | SMI |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST6136 |
Important compatibility info
| Filter type | In-Line Filter |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Height | 139 mm |
| Outer diameter | 96 mm |
Important compatibility info
| Filter type | In-Line Filter |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Height | 139 mm |
| Outer diameter | 96 mm |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Paired article numbers | NST0278 |
Important compatibility info
| Steering arm type | for control arm |
| Function | Ball Joint |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Paired article numbers | NST0278 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6056 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6056 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 253 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6477 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M16X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Axle Joint Length | 253 mm |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6477 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | 5R, 5R;MM14X1, FM14X1 |
| Paired article numbers | NST6789 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Thread Size | 5R, 5R;MM14X1, FM14X1 |
| Paired article numbers | NST6789 |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 320 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Thread Measurement 1 | Female M10 x 1 |
| Thread Measurement 2 | Female M10 x 1 |
| Length 1 | 320 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Important compatibility info
| Filter type | In-Line Filter |
| Height | 191 mm |
| Outer diameter | 88 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Filter type | In-Line Filter |
| Height | 191 mm |
| Outer diameter | 88 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Important compatibility info
| Height | 74 mm |
| Outer diameter | 64 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Height | 74 mm |
| Outer diameter | 64 mm |
| Inner diameter | 18 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 65 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4180 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.25 |
| Length | 65 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Paired article numbers | NST4180 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4736 |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Paired article numbers | NST4736 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 3/8 24 UNF |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 3/8 24 UNF |
| Brake System | TRW |
| Type | Wheel Brake Cylinder |
| Function | Wheel Brake Cylinder |
| Piston Diameter | 19 mm |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8140 |
| Diameter | 24 mm |
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST8140 |
| Diameter | 24 mm |
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Height | 134 mm |
| Outer diameter | 59 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















