Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Accessory Kit, disc brake pad |
| Function | Accessory Kit, disc brake pad |
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Outer diameter | 71 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Height | 148 mm |
Important compatibility info
| Type | Oil Filter |
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Inner diameter 2 | 25 mm |
| Outer diameter | 71 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Oil Filter |
| Height | 148 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | without bearing |
| for OE number | 8K0 412 377 C |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | without bearing |
| for OE number | 8K0 412 377 C |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Important compatibility info
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 18 mm |
| Thread Size | M16X1.5R |
| Steering arm type | for control arm |
| Diameter | 18 mm |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0061 |
| Flange Hole Diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Mounting Type | Bolted |
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Ball Joint |
| Cone Size | 18 mm |
| Thread Size | M16X1.5R |
| Steering arm type | for control arm |
| Diameter | 18 mm |
| Type | Ball Joint |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Paired article numbers | NST0061 |
| Flange Hole Diameter | 12 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Length | 348 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10x1.25 |
| Length | 348 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with left-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with left-hand thread, with internal thread |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Type | Tie Rod End |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Size | M14x1.5 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Length | 175 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6332 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Length | 175 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6332 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Length | 175 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6331 |
Important compatibility info
| Function | Tie Rod End |
| Thread Type | with internal thread |
| Length | 175 mm |
| Thread Size | M14x1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | NST6331 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 234 mm |
| Paired article numbers | NST6578 |
Important compatibility info
| Function | Inner Tie Rod |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M14X1.5 |
| Type | Inner Tie Rod |
| Axle Joint Length | 234 mm |
| Paired article numbers | NST6578 |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Diameter | 25 mm. 55 mm |
| Width 1 | 43 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 55 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Diameter | 25 mm. 55 mm |
| Width 1 | 43 mm |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Inner diameter 1 | 25 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 55 mm |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10x1.5, M12x1.75 |
| Length | 96 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M10x1.5, M12x1.75 |
| Length | 96 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Thermostat Housing |
| Type | Thermostat Housing |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | without thermostat, without sensor |
Important compatibility info
| Function | Thermostat Housing |
| Type | Thermostat Housing |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | without thermostat, without sensor |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 255 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thread Size | M12X1.5 |
| Length | 255 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 341 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M22X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6494 |
Important compatibility info
| Axle Joint Length | 341 mm |
| Function | Inner Tie Rod |
| Thread Size | M14X1.5, M22X1.5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Inner Tie Rod |
| Paired article numbers | NST6494 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














