Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 141 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 129 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 129 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| ABS Ring Diameter | 82 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 680 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| ABS Ring Diameter | 82 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 680 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 13 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 13 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 322 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 322 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 86 mm |
| Outer diameter | 260 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 8 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 86 mm |
| Outer diameter | 260 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 8 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Height 1 | 56 mm |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 2101035V25 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Teeth | 2 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 138 mm |
Important compatibility info
| Height 1 | 56 mm |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 2101035V25 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Teeth | 2 |
| Number of Wings | 6 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 138 mm |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Type | Joint, drive shaft |
| Length | 83 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 34 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Function | Joint, drive shaft |
Important compatibility info
| Type | Joint, drive shaft |
| Length | 83 mm |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 34 |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Function | Joint, drive shaft |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 175 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Alternator Charge Current | 175 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 250 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 250 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 804 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















