Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 7 |
| Housing Type | with housing |
| for OE number | 06J121026B |
| Number of Teeth | 29 |
| Water Pump Pulley Diameter | 51 mm |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 7 |
| Housing Type | with housing |
| for OE number | 06J121026B |
| Number of Teeth | 29 |
| Water Pump Pulley Diameter | 51 mm |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 70Ah - 650A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 096 EFB |
Additional Information
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet flooded batteries.
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- 3-6% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 3-6%.
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market.
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | AFB/EFB Start Stop Plus Battery 12V - 70Ah - 650A |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 096 EFB |
Additional Information
- ECM (Enhanced Cyclic Mat) Start-Stop Technology - An evolution of the traditional lead acid battery that has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles and offers twice the cyclic capability of standard wet flooded batteries.
- OE Equivalent - Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- 3-6% CO₂ & Fuel Saving - With enhanced technologies to reduce the CO₂ levels & to encourage fuel savings of 3-6%.
- Extra Cyclic Performance → 270,000+ Start-Stop Cycles - Not only can these batteries cope with increased demand from fuel saving devices on the vehicle, they are also able to power a wider range of in car equipment when the engine is idle.
- For Entry Level & Mid-Range Micro-Hybrid Start-Stop Vehicles - This ECM battery has been designed to meet the requirements of the new Start-Stop Micro-Hybrid compact vehicles that have entered the market.
- WARNING – REPLACE ECM /AFB / EFB WITH ECM TECHNOLOGY BATTERIES ONLY - You must replace an AGM battery with another AGM battery only.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V. 12.0 V |
| Pulleys | V-Ribbed Belt Pulley, with v-ribbed belt pulley |
| Plug Type ID | PLUG650 |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Parameter | Pulley: PVR 6 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V. 12.0 V |
| Pulleys | V-Ribbed Belt Pulley, with v-ribbed belt pulley |
| Plug Type ID | PLUG650 |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Parameter | Pulley: PVR 6 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 4 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 60 mm |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 4 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 70 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Visteon |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 70 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 13 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2617 |
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | NST2617 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2324 |
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST2324 |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 47 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length | 640 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 47 |
| External Teeth, Diff.Side | 25 |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Length | 640 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 650 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 650 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | TRW |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 40 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 1 |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 40 A |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Important compatibility info
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 620 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 64 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















