Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | HOBOURN EATON |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 80 bar |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | HOBOURN EATON |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 80 bar |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 7701057952 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 7701057952 |
| Number of Wings | 6 |
Important compatibility info
| for OE number | 272.200.04.01 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 5 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 127 mm |
| Impeller Height | 60 mm |
Important compatibility info
| for OE number | 272.200.04.01 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Teeth | 6 |
| Number of Wings | 5 |
| Water Pump Type | for V-ribbed belt use |
| Water Pump Pulley Diameter | 127 mm |
| Impeller Height | 60 mm |
Important compatibility info
| Length | 794 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length 2 | 860 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
Important compatibility info
| Length | 794 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length 2 | 860 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Machining | High-carbon |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Diameter | 190 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Hydraulics Connection Diameter | 13.3 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 190 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Hydraulics Connection Diameter | 13.3 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 320 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 298 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 49 mm |
| Outer diameter | 298 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Disc Type | solid |
| Brake System | TRW |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Brake Caliper Type | Brake caliper with adjusting element for electr. handbrake, Brake Caliper (1 piston) |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Part number of recommended accessories | BBS4, BSC1 |
| Function | Brake Caliper |
| Piston diameter 1 | 34 mm |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| for OE number | 130C11863R |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 116 |
Important compatibility info
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| for OE number | 130C11863R |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 116 |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter | 138 mm |
| Width | 72 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 30 mm |
| Outer diameter | 138 mm |
| Width | 72 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













