Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 288 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 384 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Compression Height | 288 mm |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Diameter | 50 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 384 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 9 |
| Voltage | 12 V |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0703/2561 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 51 mm |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | 90R-02C0703/2561 |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 19 |
| Hub Profile | 19x22,5-19N |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Number of Teeth | 19 |
| Hub Profile | 19x22,5-19N |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 200 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 46 mm |
| Outer diameter | 321 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 115 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 46 mm |
| Outer diameter | 321 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 115 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 296 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF;KAYABA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF;KAYABA |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.9 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 158 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Silent Chain |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 158 |
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Silent Chain |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter | 238 mm |
| Additional Information 2 | without ABS sensor ring, without wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 8 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 75 mm |
| Outer diameter | 238 mm |
| Additional Information 2 | without ABS sensor ring, without wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 8 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 52 mm |
| Axle Stub Diameter | 25 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
Important compatibility info
| Height | 82 mm |
| Outer diameter | 266 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 170 mm |
| Centering Diameter | 132 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Height | 82 mm |
| Outer diameter | 266 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 170 mm |
| Centering Diameter | 132 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023












