Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 672 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Function | Shock Absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut |
| Type | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 61 mm |
| Outer diameter | 308 mm |
| Brake Disc Thickness | 31 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 113 mm |
| Centering Diameter | 93 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 61 mm |
| Outer diameter | 308 mm |
| Brake Disc Thickness | 31 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 113 mm |
| Centering Diameter | 93 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 7 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Length | 950 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 29 |
| Length | 950 mm |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 47 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 47 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Number of Ribs | 4 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Voltage | 12 V |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 80 A |
| Number of Ribs | 4 |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0448/1496 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 66 mm |
| Outer diameter | 330 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Inspection Tag | 90R-02C0448/1496 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information | without reservoir |
| Pulleys | without belt pulley |
| for steering manufacturer | Hobourn Eaton |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 90 bar |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information | without reservoir |
| Pulleys | without belt pulley |
| for steering manufacturer | Hobourn Eaton |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Pressure | 90 bar |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Function | Clutch Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















