Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 655 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 12 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of Teeth | 12 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 80 A |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 57 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 80 A |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 249 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0335 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 73 mm |
| Outer diameter | 249 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Inspection Tag | 90R-02C0533/0335 |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | VISTEON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 126 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | VISTEON |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 126 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 220 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Design | Suspension Strut, Damper with Rebound Spring |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 69 mm |
| Width | Pads: 169 mm |
| Outer diameter | Discs: 280 mm |
| Thickness | Pads: 19 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Brembo |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 118 mm |
| Centering Diameter | Discs: 73 mm |
| Height 1 | Pads: 61 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 160 mm |
| Manufacturer | PEUGEOT |
| Model | BOXER |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | Discs: 69 mm |
| Width | Pads: 169 mm |
| Outer diameter | Discs: 280 mm |
| Thickness | Pads: 19 mm |
| Brake Disc Thickness | Discs: 28 mm |
| Number of Holes | Discs: 5 |
| Brake System | Pads: Brembo |
| Wear Warning Contact | Pads: with integrated wear warning contact |
| Bolt Hole Circle Diameter | Discs: 118 mm |
| Centering Diameter | Discs: 73 mm |
| Height 1 | Pads: 61 mm |
| Number of wear indicators | Pads: 1 Per Axle |
| Warning Contact Length | Pads: 160 mm |
| Manufacturer | PEUGEOT |
| Model | BOXER |
| Rotor Style | Discs: Vented |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 84 mm |
| Alternator Charge Current | 50 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with belt pulley, with freewheel belt pulley |
| Port / Connector type | B+ / D+ |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 84 mm |
| Alternator Charge Current | 50 A |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with belt pulley, with freewheel belt pulley |
| Port / Connector type | B+ / D+ |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Type | Alternator |
| Alternator Charge Current | 70 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 5 |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 640 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| External Teeth, Diff.Side | 20 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 640 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| External Teeth, Diff.Side | 20 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Length | 675 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Length | 675 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 15 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Number of Teeth | 15 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 52 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Inner diameter | 33 mm |
| Outer diameter 1 | 72 mm |
| Outer diameter 2 | 165 mm |
| Width 2 | 52 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














