Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 523 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 120 A |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 120 A |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 37 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 660 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 37 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 660 mm |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 150 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | PROformer |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter 1 | 150 mm |
Important compatibility info
| Title | CV Boot Fitting Tool - Pneumatic |
Additional Information
- Working pressure 4 to 8 bar
- One model that covers all vehicle models
- Reduces fitting time to approximately 20 minutes
- The boot remains fully expanded until the release is pressed
- The piston design allows the boot to be expanded and then disconnected from the airline – no need to drag it round the garage
- Suitable for use with the full range of NAPA CV boots as well as other branded ‘stretchy’ boots
- Manufactured using a high quality resin based plastic giving it a robust but lightweight design – ideal for everyday garage life
- Pneumatic tool that utilises existing airline systems in garages
- BS EN ISO 4414:2010 Pneumatic fluid power
- BS EN ISO 12100:2010 Safety of machinery
- The Machinery Directive 2006/42/EC
- Features a patented built in safety mechanism and is fully CE Certified
- Supplied ready assembled
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 5 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 55 mm |
| Alternator Charge Current | 110 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 70. 98 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Chain Type | Simplex |
| Number of Chain Links | 70. 98 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 90 A |
Important compatibility info
| Diameter | 210 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 210 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Length | 610 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Length | 610 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 28 |
| External Teeth, Diff.Side | 29 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 21 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Thread Size | 10 |
| Brake System | Bosch |
| Bore Diameter | 21 mm |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
Important compatibility info
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 270 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 270 mm |
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3333 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | NST3333 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















