Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 220 mm |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 322 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 52 mm |
| Outer diameter | 322 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | perforated/vented |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | without belt pulley |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 13 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Number of Teeth | 13 |
| Rated Power | 1.7 kW |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter |
| Type | Starter |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 20 |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 939 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 20 |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 939 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 141 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 141 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 129 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 129 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Spring-bearing Damper |
| Shock Absorber Mounting Type | Bottom eye, Top pin |
| Function | Shock Absorber |
| Type | Shock Absorber |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 77 mm |
| Outer diameter | 324 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Height | 77 mm |
| Outer diameter | 324 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Function | Starter |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 12 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 2 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clutch release bearing |
| Additional Information | without central slave cylinder |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 230 mm |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 580 mm |
| ABS Ring Diameter | 87 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Number of Teeth | 48 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 580 mm |
| ABS Ring Diameter | 87 mm |
| External Teeth, Diff.Side | 28 |
| Number of Teeth | 48 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 672 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Length | 672 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















