Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain |
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | without gears |
| Number of Chain Links | 140 |
Important compatibility info
| Chain Type | Silent Chain |
| Function | Timing Chain Kit |
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | without gears |
| Number of Chain Links | 140 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 64 mm |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | without belt pulley |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Belt Pulley Diameter | 64 mm |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
Important compatibility info
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Damper with Rebound Spring |
Important compatibility info
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Shock Absorber Mounting Type | Top pin |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
| Shock Absorber Design | Damper with Rebound Spring |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 7 |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 130 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 152. 60 |
| Chain Type | Silent Chain |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Number of Chain Links | 152. 60 |
| Chain Type | Silent Chain |
| Additional Information | with gears |
Important compatibility info
| Length | 590 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 37 |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Length | 590 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 37 |
| Type | Drive Shaft |
| External Teeth, Diff.Side | 27 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | Saginaw |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 54 mm |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Delco |
| Number of Teeth | 11 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Function | Starter |
| Manufacturer Restriction | Delco |
| Number of Teeth | 11 |
| Rated Power | 2 kW |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









