Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 13 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Rated Power | 1.2 kW |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 13 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 13 |
| Rated Power | 1.5 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | without gears |
| Number of Chain Links | 62 |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Type | Timing Chain Kit |
| Additional Information | without gears |
| Number of Chain Links | 62 |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Simplex |
Important compatibility info
| Rated Power | 2.2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Rated Power | 2.2 kW |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Starter |
| Number of Teeth | 11 |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 240 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length 2 | 260 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Length | 665 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Diff.Side | 26 |
| Length 2 | 260 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Function | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| External Teeth, Wheel Side | 23 |
| Length | 665 mm |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | SAGINAW |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 100 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 7 |
| Voltage | 12 V |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









