Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Diameter | 270 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Diameter | 270 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Transmission Type | not for semi-automatic |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 260 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
Important compatibility info
| Transmission Type | not for semi-automatic |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 260 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Number of mounting bores at central releaser | 2 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 140 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 140 mm |
| Pressure | 110 bar |
| Number of grooves | 6 |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 92. 94 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Duplex |
Important compatibility info
| Additional Information | with gears |
| Number of Chain Links | 92. 94 |
| Type | Timing Chain Kit |
| Function | Timing Chain Kit |
| Chain Type | Duplex |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 270 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
| Diameter | 270 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2.7 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2.7 kW |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 11 |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Starter |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Function | Clutch Kit |
| Diameter | 240 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 260 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 260 mm |
| Function | Clutch Kit |
| Type | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Manufacturer Restriction | Bosch |
| Voltage | 12 V |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Function | Alternator |
| Pulleys | without belt pulley |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information 2 | with integrated ABS sensor |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Extra Description | PROformer |
Important compatibility info
| Width | 73 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 171 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Width | 73 mm |
| Additional Information | with accessories |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 171 mm |
| Additional Information 2 | with damping |
| Inner diameter | 40 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Number of grooves | 6 |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Voltage | 14 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| for OE number | A6461540102 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 50 mm |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Voltage | 14 V |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| for OE number | A6461540102 |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 140 A |
| Number of Ribs | 6 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














