Car Parts & Accessories by NAPA
National Automotive Parts Association (NAPA) was created in 1925 to meet America’s need for an effective automotive parts distribution system. Today, NAPA is now sold in 9 countries worldwide – the United States of America, Canada, Mexico, Australia, New Zealand, France, Germany, Poland and the United Kingdom. Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Diameter | 250 mm |
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | without belt pulley |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 4 |
| Pressure | 80 bar |
| Belt Pulley Diameter | 112 mm |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | without belt pulley |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information | without reservoir |
| Number of Ribs | 4 |
| Pressure | 80 bar |
| Belt Pulley Diameter | 112 mm |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 270 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Additional Information | with central slave cylinder |
| Diameter | 270 mm |
| Type | Clutch Kit |
| Function | Clutch Kit |
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 96 Ah |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 644 |
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 96 Ah |
| Cold-test Current, EN | 610 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 644 |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Function | Alternator |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| Number of Ribs | 7 |
| Type | Alternator |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Type | Compressor, compressed-air system |
| Function | Compressor, compressed-air system |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 120 bar |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Pulleys | without belt pulley |
| Pressure | 120 bar |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Type | Hydraulic Pump, steering |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| for OE number | A2TB3091 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Mitsubishi |
| for OE number | A2TB3091 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Number of Ribs | 5 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 90 A |
| Pulleys | without belt pulley |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Alternator Charge Current | 150 A |
| Type | Alternator |
| Belt Pulley Diameter | 53 mm |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| for OE number | FG18S128 |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Function | Alternator |
| Number of Ribs | 6 |
| for OE number | FG18S128 |
| Alternator Charge Current | 180 A |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Pulleys | without belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Alternator Charge Current | 120 A |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Voltage | 12 V |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 220 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Ribs | 6 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Alternator Charge Current | 220 A |
| Type | Alternator |
| Manufacturer Restriction | Valeo |
| Function | Alternator |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Pump, steering |
| for steering manufacturer | ZF |
| Function | Hydraulic Pump, steering |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Additional Information 2 | Belt Pulley pressed on |
| Pulleys | without belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Number of grooves | 7 |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
Important compatibility info
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Starter |
| Number of mounting bores | 3 |
| Manufacturer Restriction | Denso |
| Function | Starter |
| Voltage | 12 V |
| Number of Teeth | 9 |
| Number of Thread Bores | 2 |
| Rated Power | 2 kW |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














