Car Parts & Accessories by NK
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, behind the axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 2115238 |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 324 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 2.42 kg |
| Piston Diameter | 42 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, behind the axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 2115238 |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 324 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 2.42 kg |
| Piston Diameter | 42 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, behind the axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 2115237 |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 324 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 2.29 kg |
| Piston Diameter | 42 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, behind the axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 2115237 |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 324 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 2.29 kg |
| Piston Diameter | 42 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 2115240 |
| Piston Diameter | 54 mm |
| Net weight | 3.4 kg |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 2115240 |
| Piston Diameter | 54 mm |
| Net weight | 3.4 kg |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 54 mm |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Net weight | 3.4 kg |
| Function | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 2115239 |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, behind the axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 54 mm |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Net weight | 3.4 kg |
| Function | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 2115239 |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, behind the axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, in front of axle |
| Paired article numbers | 2115248 |
| Type | Brake Caliper |
| Brake Disc Type | Vented |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 3 kg |
| Piston Diameter | 54 mm |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| for brake disc diameter | 307 mm |
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, in front of axle |
| Paired article numbers | 2115248 |
| Type | Brake Caliper |
| Brake Disc Type | Vented |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 3 kg |
| Piston Diameter | 54 mm |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| for brake disc diameter | 307 mm |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 54 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 2115247 |
| Net weight | 3 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, in front of axle |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| for brake disc diameter | 307 mm |
| Manufacturer Restriction | TRW |
Important compatibility info
| Piston Diameter | 54 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 2115247 |
| Net weight | 3 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, in front of axle |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| for brake disc diameter | 307 mm |
| Manufacturer Restriction | TRW |
Important compatibility info
| Paired article numbers | 211538 |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Net weight | 2.6 kg |
| Piston Diameter | 42 mm |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, in front of axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
Important compatibility info
| Paired article numbers | 211538 |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Net weight | 2.6 kg |
| Piston Diameter | 42 mm |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, in front of axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 211537 |
| Net weight | 2.6 kg |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Piston Diameter | 42 mm |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, in front of axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 211537 |
| Net weight | 2.6 kg |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Piston Diameter | 42 mm |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, in front of axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211540 |
| for brake disc thickness | 36 mm |
| for brake disc diameter | 348 mm. 374 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 5.25 kg |
| Piston Diameter | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211540 |
| for brake disc thickness | 36 mm |
| for brake disc diameter | 348 mm. 374 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 5.25 kg |
| Piston Diameter | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, behind the axle |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211539 |
| for brake disc thickness | 36 mm |
| for brake disc diameter | 348 mm. 374 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 5.25 kg |
| Piston Diameter | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, behind the axle |
| Material | Aluminium |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211539 |
| for brake disc thickness | 36 mm |
| for brake disc diameter | 348 mm. 374 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 5.25 kg |
| Piston Diameter | 60 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









