Car Parts & Accessories by NK
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 3.6 kg |
| Piston Diameter | 60 mm |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211250 |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| for brake disc diameter | 305 mm |
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 3.6 kg |
| Piston Diameter | 60 mm |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211250 |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| for brake disc diameter | 305 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, behind the axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211258 |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| for brake disc diameter | 326 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 4.26 kg |
| Piston Diameter | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, behind the axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211258 |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| for brake disc diameter | 326 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 4.26 kg |
| Piston Diameter | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211257 |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| for brake disc diameter | 326 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 4.46 kg |
| Piston Diameter | 60 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211257 |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| for brake disc diameter | 326 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| Net weight | 4.46 kg |
| Piston Diameter | 60 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | AKEBONO |
| Piston Diameter | 45 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Brake Disc Type | Vented |
| Paired article numbers | 211436 |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (2 pistons) |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| for brake disc thickness | 27 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | AKEBONO |
| Piston Diameter | 45 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Brake Disc Type | Vented |
| Paired article numbers | 211436 |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (2 pistons) |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| for brake disc thickness | 27 mm |
Important compatibility info
| Paired article numbers | 211435 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, behind the axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (2 pistons) |
| Function | Brake Caliper |
| Piston Diameter | 45 mm |
| Manufacturer Restriction | AKEBONO |
| Type | Brake Caliper |
| for brake disc thickness | 27 mm |
Important compatibility info
| Paired article numbers | 211435 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, behind the axle |
| Material | Cast Iron |
| Brake Disc Type | Vented |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (2 pistons) |
| Function | Brake Caliper |
| Piston Diameter | 45 mm |
| Manufacturer Restriction | AKEBONO |
| Type | Brake Caliper |
| for brake disc thickness | 27 mm |
Important compatibility info
| Net weight | 3.32 kg |
| Brake Disc Type | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| Piston Diameter | 57 mm |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211508 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| for brake disc diameter | 348 mm |
Important compatibility info
| Net weight | 3.32 kg |
| Brake Disc Type | Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, behind the axle |
| Piston Diameter | 57 mm |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211508 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Function | Brake Caliper |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| for brake disc diameter | 348 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Piston Diameter | 57 mm |
| Net weight | 3.32 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, behind the axle |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211507 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| for brake disc diameter | 348 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Piston Diameter | 57 mm |
| Net weight | 3.32 kg |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, behind the axle |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 211507 |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| for brake disc diameter | 348 mm |
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Function | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 211599 |
| Net weight | 3.2 kg |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, in front of axle |
| Piston Diameter | 54 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 22 mm |
| for brake disc diameter | 282 mm |
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Function | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 211599 |
| Net weight | 3.2 kg |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, in front of axle |
| Piston Diameter | 54 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| for brake disc thickness | 22 mm |
| for brake disc diameter | 282 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Paired article numbers | 2115101 |
| Piston Diameter | 40 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 2.4 kg |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, in front of axle |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| for brake disc diameter | 290 mm |
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Brake Caliper Type | Floating Caliper, Brake Caliper (1 piston) |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Paired article numbers | 2115101 |
| Piston Diameter | 40 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 2.4 kg |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, in front of axle |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| for brake disc diameter | 290 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, behind the axle |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Net weight | 1.6 kg |
| Paired article numbers | 2115104 |
| Manufacturer Restriction | MANDO |
| Material | Aluminium |
| Function | Brake Caliper |
| Piston Diameter | 36 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| for brake disc diameter | 259 mm |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, behind the axle |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake, Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
| Net weight | 1.6 kg |
| Paired article numbers | 2115104 |
| Manufacturer Restriction | MANDO |
| Material | Aluminium |
| Function | Brake Caliper |
| Piston Diameter | 36 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| for brake disc diameter | 259 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023









