Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 64 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 110 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 64 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 110 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 161 mm |
| Core Width | 584 mm |
| Core Depth | 19 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 161 mm |
| Core Width | 584 mm |
| Core Depth | 19 mm |
Important compatibility info
| Core Depth | 181 mm |
| Core Width | 107 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 73 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Core Depth | 181 mm |
| Core Width | 107 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 73 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Function | Radiator, traction battery |
| Type | Radiator, traction battery |
Important compatibility info
| Type | Radiator, traction battery |
| Function | Radiator, traction battery |
Important compatibility info
| Core Depth | 67 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Core Length | 102 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Depth | 67 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Core Length | 102 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Length | 97 mm |
| Core Width | 97 mm |
| Core Depth | 37 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Length | 97 mm |
| Core Width | 97 mm |
| Core Depth | 37 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Height | 541 mm |
| Width | 87 mm |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 16 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Fuel Cooler |
| Function | Fuel Cooler |
Important compatibility info
| Height | 541 mm |
| Width | 87 mm |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 16 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Fuel Cooler |
| Function | Fuel Cooler |
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 45 mm |
| Core Width | 86 mm |
| Core Depth | 86 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 45 mm |
| Core Width | 86 mm |
| Core Depth | 86 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 139 mm |
| Type | Housing, oil filter |
| Additional Information | with oil cooler, with seal rings |
| Core Width | 69 mm |
| Core Depth | 57 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 139 mm |
| Type | Housing, oil filter |
| Additional Information | with oil cooler, with seal rings |
| Core Width | 69 mm |
| Core Depth | 57 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Additional Information | with oil cooler, with seal rings |
| Core Depth | 45 mm |
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with filter |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 94 mm |
| Core Width | 62 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Additional Information | with oil cooler, with seal rings |
| Core Depth | 45 mm |
| Function | Housing, oil filter |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with filter |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 94 mm |
| Core Width | 62 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Core Length | 120 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Core Depth | 47 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Core Length | 120 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Core Depth | 47 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 65 mm |
| Core Depth | 116 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Width | 73 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 65 mm |
| Core Depth | 116 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Width | 73 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 71 mm |
| Core Length | 49 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 145 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 71 mm |
| Core Length | 49 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 145 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 65 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 31 mm |
| Core Depth | 96 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 65 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 31 mm |
| Core Depth | 96 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Length | 140 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 17 |
| Additional Information 2 | with filter |
| Material | Aluminium |
| Function | Housing, oil filter |
| Type | Housing, oil filter |
| Core Depth | 55 mm |
| Additional Information | with oil cooler |
Important compatibility info
| Core Length | 140 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 17 |
| Additional Information 2 | with filter |
| Material | Aluminium |
| Function | Housing, oil filter |
| Type | Housing, oil filter |
| Core Depth | 55 mm |
| Additional Information | with oil cooler |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















