Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Additional Information | with oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with filter |
| Number of Ribs | 11 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Housing, oil filter |
| Function | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Additional Information | with oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with filter |
| Number of Ribs | 11 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Housing, oil filter |
| Function | Housing, oil filter |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Length | 63 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Width | 95 mm |
| Core Depth | 46 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Length | 63 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Width | 95 mm |
| Core Depth | 46 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 98 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 57 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Width | 98 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 98 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 57 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Width | 98 mm |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 67 mm |
| Core Width | 81 mm |
| Core Depth | 143 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 67 mm |
| Core Width | 81 mm |
| Core Depth | 143 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 120 mm |
| Core Length | 40 mm |
| Core Width | 81 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 120 mm |
| Core Length | 40 mm |
| Core Width | 81 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 36 mm |
| Core Width | 76 mm |
| Core Depth | 168 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 36 mm |
| Core Width | 76 mm |
| Core Depth | 168 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with seal rings |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information | with seal rings |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 69 mm |
| Core Width | 71 mm |
| Core Depth | 141 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 69 mm |
| Core Width | 71 mm |
| Core Depth | 141 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 67 mm |
| Core Width | 75 mm |
| Core Depth | 166 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 67 mm |
| Core Width | 75 mm |
| Core Depth | 166 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 94 mm |
| Core Width | 62 mm |
| Core Length | 43 mm |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 94 mm |
| Core Width | 62 mm |
| Core Length | 43 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 166 mm |
| Core Width | 107 mm |
| Core Depth | 81 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 166 mm |
| Core Width | 107 mm |
| Core Depth | 81 mm |
Important compatibility info
| Core Length | 240 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 140 mm |
| Core Width | 165 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Length | 240 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Depth | 140 mm |
| Core Width | 165 mm |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Depth | 94 mm |
| Core Width | 94 mm |
| Core Length | 49 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Depth | 94 mm |
| Core Width | 94 mm |
| Core Length | 49 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | without filter |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














