Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 340 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 340 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HANON |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Diameter | 89 mm |
| Material | Aluminium |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | HANON |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 230 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 230 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 205 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 205 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 149 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 149 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Diameter | 28 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Diameter | 28 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 230 mm |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 230 mm |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Packing Type | Bag |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Packing Type | Bag |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 149 mm |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Extra Description | EASY FIT |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Power [W] | 324 W |
| Connector Shape | rectangular |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 149 mm |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Interior Blower |
| Function | Interior Blower |
| Extra Description | EASY FIT |
| Driver Position | for left-hand drive vehicles |
| Additional Information 2 | with adapter |
| Power [W] | 324 W |
| Connector Shape | rectangular |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 150 mm |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information | without integrated regulator |
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 150 mm |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 173 mm |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Connector Shape | rectangular |
| Diameter 1 | 173 mm |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 146 mm |
| Power [W] | 120 W |
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Diameter 1 | 146 mm |
| Power [W] | 120 W |
| Function | Interior Blower |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | rectangular |
| Type | Interior Blower |
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | round |
| Diameter 1 | 146 mm |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Driver Position | for right-hand drive vehicles |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | VALEO |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Connector Shape | round |
| Diameter 1 | 146 mm |
| Type | Interior Blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 120 mm |
| Connector Shape | round |
| Function | Interior Blower |
| Manufacturer Restriction | BEHR |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Type | Interior Blower |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023






