Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Height | 258 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 8 mm |
| Outlet Diameter | 8 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 280 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 280 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 64 mm |
| Material | Aluminium |
| Height | 210 mm |
Important compatibility info
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Diameter | 64 mm |
| Material | Aluminium |
| Height | 210 mm |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Height | 281 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Diameter | 40 mm |
| Material | Aluminium |
| Height | 281 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Height | 358 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 358 mm |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 11 mm |
| Outlet Diameter | 11 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 15 mm |
| Inlet Diameter | 15 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 338 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 15 mm |
| Inlet Diameter | 15 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 338 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 365 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 365 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 160 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 160 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 288 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 288 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 12 mm |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 380 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 380 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Material | Aluminium |
| Height | 165 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Material | Aluminium |
| Height | 165 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Inlet Diameter | 14 mm |
| Outlet Diameter | 14 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Height | 172 mm |
| Diameter | 98 mm |
| Material | Steel |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Outlet Diameter | 9 mm |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Height | 172 mm |
| Diameter | 98 mm |
| Material | Steel |
| Inlet Diameter | 9 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 202 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 202 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 21 mm |
| Inlet Diameter | 21 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 202 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 21 mm |
| Inlet Diameter | 21 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 202 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 180 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 180 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Aluminium |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















