Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Core Width | 115 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 410 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 40 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 115 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 410 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 40 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 202 mm |
| Core Length | 295 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 202 mm |
| Core Length | 295 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 172 mm |
| Core Length | 240 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 172 mm |
| Core Length | 240 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Additional Information 2 | without sensor |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 93 mm |
| Core Depth | 85 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 540 mm |
| Replaces | 30129 |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Width | 93 mm |
| Core Depth | 85 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 540 mm |
| Replaces | 30129 |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 207 mm |
| Core Length | 230 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Replaces | 30138 |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 207 mm |
| Core Length | 230 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Replaces | 30138 |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Width | 67 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 85 mm |
| Core Width | 67 mm |
| Core Length | 500 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 211 mm |
| Core Length | 220 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 211 mm |
| Core Length | 220 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Width | 125 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 50 mm |
| Core Width | 125 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 288 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 288 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 571 mm |
| Core Width | 50 mm |
| Core Depth | 127 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 571 mm |
| Core Width | 50 mm |
| Core Depth | 127 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 130 mm |
| Core Length | 290 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 130 mm |
| Core Length | 290 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Production Number | EL |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Depth | 76 mm |
Important compatibility info
| Production Number | EL |
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 300 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Depth | 76 mm |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 76 mm |
| Core Width | 147 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 76 mm |
| Core Width | 147 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














