Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Core Length | 650 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 650 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Version | Alternative |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 476 mm |
| Core Width | 386 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Version | Alternative |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Core Length | 476 mm |
| Core Width | 386 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 167 mm |
| Core Width | 165 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 167 mm |
| Core Width | 165 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Length | 580 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 23 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Length | 580 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Length | 480 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Length | 480 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 234 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 234 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 538 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 28 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 538 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 28 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 544 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 544 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Version | Alternative |
| Core Width | 380 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 378 mm |
| Core Length | 736 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 378 mm |
| Core Length | 736 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 480 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 480 mm |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 432 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 432 mm |
| Core Width | 360 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 677 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 448 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 677 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 448 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














