Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Core Length | 600 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 366 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 93174632 |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with rubber grommet |
| Core Length | 600 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 366 mm |
| Core Depth | 24 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| for OE number | 93174632 |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 33 mm |
| Core Width | 530 mm |
| Core Length | 616 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 33 mm |
| Core Width | 530 mm |
| Core Length | 616 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 195 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 142 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Core Length | 195 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Additional Information 2 | with pipe |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 142 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 677 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 677 mm |
| Core Width | 428 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 453 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 453 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Width | 475 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 640 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Width | 475 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 27 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 475 mm |
| Core Length | 597 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Core Depth | 27 mm |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 475 mm |
| Core Length | 597 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Version | Alternative |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 597 mm |
| Core Width | 475 mm |
| Core Depth | 33 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Version | Alternative |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 597 mm |
| Core Width | 475 mm |
| Core Depth | 33 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 599 mm |
| Core Width | 354 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 599 mm |
| Core Width | 354 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Version | Alternative |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 354 mm |
| Core Length | 599 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Version | Alternative |
| Core Depth | 34 mm |
| Core Width | 354 mm |
| Core Length | 599 mm |
| Extra Description | Economy Class |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without frame |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 568 mm |
| Core Width | 555 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without frame |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 568 mm |
| Core Width | 555 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 448 mm |
| Core Length | 728 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 448 mm |
| Core Length | 728 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Length | 678 mm |
| Core Width | 372 mm |
| Core Depth | 20 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Length | 678 mm |
| Core Width | 372 mm |
| Core Depth | 20 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Length | 728 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 375 mm |
| Core Length | 728 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 649 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 649 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














