Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 254 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 254 mm |
| Core Width | 150 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Length | 655 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Length | 655 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 655 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 655 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 80 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Width | 147 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 80 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Width | 147 mm |
| Core Length | 300 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 100 mm |
| Core Width | 133 mm |
| Core Length | 495 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 100 mm |
| Core Width | 133 mm |
| Core Length | 495 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 257 mm |
| Core Width | 217 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 257 mm |
| Core Width | 217 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 626 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 626 mm |
| Core Width | 157 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 182 mm |
| Core Length | 262 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 182 mm |
| Core Length | 262 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 375 mm |
| Core Width | 144 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 375 mm |
| Core Width | 144 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 142 mm |
| Core Length | 615 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 62 mm |
| Core Width | 142 mm |
| Core Length | 615 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 95 mm |
| Core Width | 111 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 95 mm |
| Core Width | 111 mm |
| Core Length | 600 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 158 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 158 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 112 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Replaces | 309102 |
| Cooling Type | air-cooled |
| Manufacturer Restriction | AC DELCO |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 580 mm |
| Core Width | 112 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Replaces | 309102 |
| Cooling Type | air-cooled |
| Manufacturer Restriction | AC DELCO |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 600 mm |
| Core Width | 111 mm |
| Core Depth | 95 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 600 mm |
| Core Width | 111 mm |
| Core Depth | 95 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 282 mm |
| Core Width | 217 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Charge Air Cooler |
| Core Length | 282 mm |
| Core Width | 217 mm |
| Core Depth | 50 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














