Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 153 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 7 |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 52 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Length | 153 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 7 |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Depth | 52 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Number of Ribs | 18 |
| Version | Easy Fit |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Manufacturer Restriction | Behr |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 140 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 80 mm |
| Core Depth | 68 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Number of Ribs | 18 |
| Version | Easy Fit |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Manufacturer Restriction | Behr |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 140 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 80 mm |
| Core Depth | 68 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | air-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 165 mm |
| Core Length | 335 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | air-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 165 mm |
| Core Length | 335 mm |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Important compatibility info
| Core Width | 62 mm |
| Core Length | 44 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Depth | 94 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 62 mm |
| Core Length | 44 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Depth | 94 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 7 |
| Additional Information 2 | without filter |
| Core Length | 114 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 7 |
| Additional Information 2 | without filter |
| Core Length | 114 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 120 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 65 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 120 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 65 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Length | 173 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Depth | 39 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 11 |
| Core Length | 173 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Depth | 39 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 125 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 210 mm |
| Core Width | 115 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 125 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 210 mm |
| Core Width | 115 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Length | 65 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Width | 110 mm |
| Core Depth | 70 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Core Length | 65 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Width | 110 mm |
| Core Depth | 70 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 12 |
| Core Length | 95 mm |
| Core Width | 65 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 12 |
| Core Length | 95 mm |
| Core Width | 65 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Core Width | 98 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Depth | 58 mm |
| Core Length | 99 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Width | 98 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Depth | 58 mm |
| Core Length | 99 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 95 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 95 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Core Depth | 64 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Depth | 43 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Length | 164 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Depth | 43 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Length | 164 mm |
| Core Width | 98 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 36 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 141 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Core Depth | 36 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 141 mm |
| Core Width | 80 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Core Length | 96 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 16 |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 57 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Core Length | 96 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 16 |
| Core Width | 98 mm |
| Core Depth | 57 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information 2 | with seal ring |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














