Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 5 V |
| Thread Size | M11 x 1 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Voltage | 5 V |
| Thread Size | M11 x 1 mm |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with top |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with top |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 0382LK |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Charge Air Hose |
| for OE number | 0382LK |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Length | 97 mm |
| Core Width | 97 mm |
| Core Depth | 37 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Length | 97 mm |
| Core Width | 97 mm |
| Core Depth | 37 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Length | 260 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 134 mm |
| Core Length | 260 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Height | 370 mm |
| Diameter | 24 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 370 mm |
| Diameter | 24 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Inlet Diameter 2 | 18.3 mm |
| Inlet Diameter 1 | 21.3 mm |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Outlet Diameter 1 | 21.3 mm |
| Outlet Diameter 2 | 13 mm |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Inlet Diameter 2 | 18.3 mm |
| Inlet Diameter 1 | 21.3 mm |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Outlet Diameter 1 | 21.3 mm |
| Outlet Diameter 2 | 13 mm |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Length | 385 mm |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Inner diameter 1 | 60 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Length | 385 mm |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Inner diameter 1 | 60 mm |
| Inner diameter 2 | 55 mm |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| for OE number | 1377556 |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with top |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| for OE number | 1377556 |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with top |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Function | High/Low-pressure Line, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














