Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Inner diameter 2 | 48 mm |
| Inner diameter 1 | 48 mm |
| for OE number | 1K0145828T |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Inner diameter 2 | 48 mm |
| Inner diameter 1 | 48 mm |
| for OE number | 1K0145828T |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Diameter | 75 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| for OE number | 20490947 |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Diameter | 75 mm |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| for OE number | 20490947 |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Packing Type | Bag |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Packing Type | Bag |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Colour | Grey |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Width | 196 mm |
| Height | 158 mm |
| Chemical Properties | Contains silicate |
| Length | 192 mm |
| for OE number | 5Q0121407A |
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Colour | Grey |
| Additional Information 2 | with sensor, with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Width | 196 mm |
| Height | 158 mm |
| Chemical Properties | Contains silicate |
| Length | 192 mm |
| for OE number | 5Q0121407A |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| for OE number | 01338003 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 92 °C |
| for OE number | 01338003 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Colour | White |
| for OE number | 17111712835 |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Colour | White |
| for OE number | 17111712835 |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Throttle Housing |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Throttle Housing |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Outlet |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Thread Size | 3/8 - 24UNF mm |
| Voltage | 5 V |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Thread Size | 3/8 - 24UNF mm |
| Voltage | 5 V |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Important compatibility info
| for OE number | 1321115 |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| for OE number | 1321115 |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Height | 340 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 340 mm |
| Packing Type | Cartridge |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023













