Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Type | Filter, cabin air |
| Function | Filter, cabin air |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 8 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 8 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Packing Type | Cartridge |
| Additional Information 2 | with fastening material, with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Plastic |
| Height | 232 mm |
| Diameter | 30 mm |
Important compatibility info
| Packing Type | Cartridge |
| Additional Information 2 | with fastening material, with seal ring |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Material | Plastic |
| Height | 232 mm |
| Diameter | 30 mm |
Important compatibility info
| for OE number | 6441CT |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| for OE number | 6441CT |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Height | 230 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Height | 230 mm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | without expansion valve |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 90 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 90 °C |
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Cooling Hose | from engine to engine cooler |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Cooling Hose | from engine to engine cooler |
| Type | Coolant Flange |
| Function | Coolant Flange |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Sensor, coolant level |
| Fitting Depth | 138 mm |
| Function | Sensor, coolant level |
Important compatibility info
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Type | Sensor, coolant level |
| Fitting Depth | 138 mm |
| Function | Sensor, coolant level |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 170 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10 mm |
| Inlet Diameter | 10 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 170 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Opening Temperature | 87 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Extra Description | EASY FIT |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023














