Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Core Length | 130 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 8 |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Core Depth | 69 mm |
| Core Width | 95 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Version | DONUT |
| Core Depth | 44 mm |
| Material | Aluminium |
| Number of Ribs | 8 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Width | 92 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 92 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Version | DONUT |
| Core Depth | 44 mm |
| Material | Aluminium |
| Number of Ribs | 8 |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Width | 92 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 92 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 18 mm |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 205 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Function | Dryer, air conditioning |
| Outlet Diameter | 18 mm |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 89 mm |
| Height | 205 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Dryer, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 83 °C |
| for OE number | 11517809191 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with sensor, with seal ring |
| Opening Temperature | 83 °C |
| for OE number | 11517809191 |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| for OE number | 6Q1907521 |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| for OE number | 6Q1907521 |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 8 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| for OE number | 6Q2907521B |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Number of Poles | 8 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Function | Resistor, interior blower |
| for OE number | 6Q2907521B |
| Type | Resistor, interior blower |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 90 °C |
Important compatibility info
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 90 °C |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Paired article numbers | 3 |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Paired article numbers | 3 |
| Type | Charge Air Hose |
| Function | Charge Air Hose |
Important compatibility info
| Height | 55 mm |
| Outer diameter | 138 mm |
| Thread Size | M6 |
| Number of Thread Bores | 4 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 124 mm |
| Operating Mode | Thermic |
Important compatibility info
| Height | 55 mm |
| Outer diameter | 138 mm |
| Thread Size | M6 |
| Number of Thread Bores | 4 |
| Heating / Cooling | for vehicles with fan (fluid friction coupling), excl. Radiator Fan |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
| Pitch circle diameter, hub | 124 mm |
| Operating Mode | Thermic |
Important compatibility info
| Core Width | 68 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 17 |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 139 mm |
Important compatibility info
| Core Width | 68 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 17 |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 139 mm |
Important compatibility info
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with seal rings |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Housing Type | without housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with seal rings |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 7 |
| Additional Information 2 | without filter |
| Core Length | 114 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Number of Ribs | 7 |
| Additional Information 2 | without filter |
| Core Length | 114 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 30 mm |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 95 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Expansion Valve, air conditioning |
| Function | Expansion Valve, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















