Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 679 mm |
| Core Width | 350 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 33 mm |
| Core Width | 530 mm |
| Core Length | 616 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 33 mm |
| Core Width | 530 mm |
| Core Length | 616 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 560 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Length | 560 mm |
| Core Width | 400 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 493 mm |
| Core Length | 560 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 493 mm |
| Core Length | 560 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 552 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 455 mm |
| Core Depth | 43 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 552 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 455 mm |
| Core Depth | 43 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
Important compatibility info
| Core Length | 687 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 385 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Length | 687 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 385 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 04L965567A |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with fastening material |
| Operating Mode | Electric |
| for OE number | 04L965567A |
| Type | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Function | Auxiliary water pump (cooling water circuit) |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 430 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 540 mm |
| Core Width | 430 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 435 mm |
| Core Length | 540 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 13.7 mm |
| Outlet Diameter | 8.9 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Core Depth | 16 mm |
| Core Width | 435 mm |
| Core Length | 540 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 13.7 mm |
| Outlet Diameter | 8.9 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 500 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Length | 680 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 409 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Core Length | 680 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Width | 409 mm |
| Core Depth | 40 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 773 mm |
| Core Width | 440 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with mounting parts |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Extra Description | EASY FIT |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 773 mm |
| Core Width | 440 mm |
| Core Depth | 27 mm |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Diameter 1 | 420 mm |
| Connector Shape | oval |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 380 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Diameter 1 | 420 mm |
| Connector Shape | oval |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Rated Power | 380 W |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Voltage | 12 V |
| Additional Information 2 | without radiator fan shroud |
| Type | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 25 mm |
| Core Width | 487 mm |
| Core Length | 720 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 25 mm |
| Core Width | 487 mm |
| Core Length | 720 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Outlet Diameter | 16.4 mm |
| Oil Fill Quantity | 150 ml |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 24 V |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Cylinder Head ID (Compressor) | QC |
| Inlet Diameter | 16.4 mm |
| Belt Pulley Diameter | 133 mm |
| Number of grooves | 1 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | SD7H15 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Connector Shape | round |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Extra Description | EASY FIT |
| Outlet Diameter | 16.4 mm |
| Oil Fill Quantity | 150 ml |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Voltage | 24 V |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Cylinder Head ID (Compressor) | QC |
| Inlet Diameter | 16.4 mm |
| Belt Pulley Diameter | 133 mm |
| Number of grooves | 1 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | SD7H15 |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Connector Shape | round |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Oil Fill Quantity | 270 ml |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Inlet Diameter | 28.4 mm |
| Outlet Diameter | 12 mm |
| Compressor ID | 7SBU16C |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Number of grooves | 4 |
| Voltage | 12 V |
| Manufacturer Restriction | DENSO-EQUIVALENT |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Compressor, air conditioning |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















