Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 439 mm |
| Core Depth | 26 mm |
Important compatibility info
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 649 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 398 mm |
| Core Length | 649 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 390 mm |
| Rated Power | 187/300 W |
| Diameter 2 | 390 mm |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Double Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Diameter 1 | 390 mm |
| Rated Power | 187/300 W |
| Diameter 2 | 390 mm |
| Connector Shape | oval |
| Heating / Cooling | Double Fan |
| Number of Fan Blades | 7 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Function | Door Lock |
| Type | Door Lock |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Function | Door Lock |
| Type | Door Lock |
Important compatibility info
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 418 mm |
| Core Length | 614 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 32 mm |
| Core Width | 418 mm |
| Core Length | 614 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Right Front |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Right Front |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 22 mm |
| Core Width | 525 mm |
| Core Length | 696 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 22 mm |
| Core Width | 525 mm |
| Core Length | 696 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Core Depth | 105 mm |
| Core Width | 97 mm |
| Core Length | 510 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Depth | 105 mm |
| Core Width | 97 mm |
| Core Length | 510 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 158 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Depth | 64 mm |
| Core Width | 158 mm |
| Core Length | 650 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 268 mm |
| Core Length | 790 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 26 mm |
| Core Width | 268 mm |
| Core Length | 790 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 620 mm |
| Core Width | 396 mm |
| Core Depth | 26 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Outlet Diameter | 10.1 mm |
| Inlet Diameter | 15.4 mm |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Material | Aluminium |
| Core Length | 570 mm |
| Core Width | 368 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Condenser, air conditioning |
Important compatibility info
| Core Length | 735 mm |
| Core Width | 112 mm |
| Core Depth | 80 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Core Length | 735 mm |
| Core Width | 112 mm |
| Core Depth | 80 mm |
| Function | Charge Air Cooler |
| Type | Charge Air Cooler |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 460 mm |
| Core Length | 780 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Core Width | 460 mm |
| Core Length | 780 mm |
| Core Depth | 27 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Width | 425 mm |
| Core Length | 747 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Depth | 27 mm |
| Core Width | 425 mm |
| Core Length | 747 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 630 mm |
| Core Width | 530 mm |
| Core Depth | 26 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















