Car Parts & Accessories by NRF
NRF, specialist in Climate control and Cooling for the Automotive market, with its commitments to the design, production and distribution. Important compatibility info
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Heating / Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Material | Aluminium |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 474 mm |
| Core Length | 641 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.3 mm |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 660 mm |
| Core Width | 450 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Function | Condenser, air conditioning |
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 15.3 mm |
| Outlet Diameter | 13.8 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 660 mm |
| Core Width | 450 mm |
| Core Depth | 12 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 610 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 610 mm |
| Core Width | 415 mm |
| Core Depth | 34 mm |
Important compatibility info
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Connector Shape | round |
| Voltage | 12 V |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Cylinder Head ID (Compressor) | VPN/VPG |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | SD7V16 |
| Outlet Diameter | 14.4 mm |
| Inlet Diameter | 20.7 mm |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Oil Fill Quantity | 135 ml |
| Connector Shape | round |
| Voltage | 12 V |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | SANDEN-EQUIVALENT |
| Cylinder Head ID (Compressor) | VPN/VPG |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | SD7V16 |
| Outlet Diameter | 14.4 mm |
| Inlet Diameter | 20.7 mm |
| Belt Pulley Diameter | 125 mm |
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Extra Description | EASY FIT |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 780 mm |
| Core Width | 395 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 780 mm |
| Core Width | 395 mm |
| Core Depth | 32 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 20.5 mm |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 715 mm |
| Core Width | 333 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with dryer, with seal ring |
| Inlet Diameter | 20.5 mm |
| Outlet Diameter | 15.5 mm |
| Type | Condenser, air conditioning |
| Function | Condenser, air conditioning |
| Extra Description | EASY FIT |
| Core Length | 715 mm |
| Core Width | 333 mm |
| Core Depth | 22 mm |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 450 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 200 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Voltage | 12 V |
| Number of Poles | 3 -pin connector |
| Diameter 1 | 450 mm |
| Rotation Direction | Anticlockwise rotation |
| Rated Power | 200 W |
| Connector Shape | rectangular |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Number of Fan Blades | 6 |
| Type | Fan, engine cooling |
| Function | Fan, engine cooling |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 150 mm |
| Core Width | 255 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 150 mm |
| Core Width | 255 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Cooling Type | air-cooled |
Important compatibility info
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO-EQUIVALENT |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Connector Shape | round |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Oil Fill Quantity | 160 ml |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Outlet Diameter | 15.3 mm |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor ID | 10S17C |
| Inlet Diameter | 18 mm |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Pulleys | with v-ribbed belt pulley |
| Extra Description | EASY FIT |
| Additional Information 2 | with PAG compressor oil, with seal ring |
| Voltage | 12 V |
| Function | Compressor, air conditioning |
| Manufacturer Restriction | DENSO-EQUIVALENT |
| Type | Compressor, air conditioning |
| Connector Shape | round |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Oil Fill Quantity | 160 ml |
| Belt Pulley Diameter | 120 mm |
| Outlet Diameter | 15.3 mm |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Number of grooves | 6 |
| Compressor ID | 10S17C |
| Inlet Diameter | 18 mm |
Additional Information
Technical Information
Prefilled with the correct type of oil. The amount must be appropriately chosen for the application.
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 623 mm |
| Core Width | 411 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 623 mm |
| Core Width | 411 mm |
| Core Depth | 16 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 113 mm |
| Core Depth | 64 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 113 mm |
| Core Depth | 64 mm |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 625 mm |
| Core Length | 632 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Radiator, engine cooling |
| Core Width | 625 mm |
| Core Length | 632 mm |
| Core Depth | 16 mm |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Material | Aluminium |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Rated Power | 140 W |
Important compatibility info
| Function | Fan, engine cooling |
| Voltage | 12 V |
| Heating / Cooling | Single Fan |
| Type | Fan, engine cooling |
| Additional Information 2 | with radiator fan shroud |
| Rated Power | 140 W |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Width | 495 mm |
| Core Length | 593 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Function | Charge Air Cooler |
| Core Depth | 40 mm |
| Core Width | 495 mm |
| Core Length | 593 mm |
| Type | Charge Air Cooler |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 594 mm |
| Core Width | 132 mm |
| Core Depth | 50 mm |
Important compatibility info
| Cooling Type | air-cooled |
| Type | Charge Air Cooler |
| Function | Charge Air Cooler |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 594 mm |
| Core Width | 132 mm |
| Core Depth | 50 mm |
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Radiator, engine cooling |
| Function | Radiator, engine cooling |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 439 mm |
| Core Depth | 26 mm |
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023















