Battery by Numax
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Width | 132 mm |
| Height | 192 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 168 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 30 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 002R |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 40 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Length | 175 mm |
| Other Part Number | Exide W102SE |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Key Words | 300A; 40Ah; 3Yr Warranty; 175x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 230 mm |
| Battery Type Code | 005L |
| Voltage | 12 V |
| Width | 170 mm |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 55D23L, 65D23L, 55D26L, Halfords HB005 / HCB005, N50 L, N60 L, Exide W005BX / W005SE |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Key Words | 510A; 60Ah; 3Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 243 mm |
| Other Part Number | Halfords HB013 / HCB013, Exide W027BX / W027SE / W090VSE |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 027 |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 540A; 60Ah; 3Yr Warranty; 243x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | Halfords HB075 / HCB075, 075FP, 075FS, 6H, ET3, Exide W065TE / W065BX |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 075 |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Key Words | 540A; 60Ah; 3Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Type | Wet |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 230 mm |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Battery Type Code | 005R |
| Other Part Number | 55D23R, 65D23R, 55D26R, N50, N50 Z, Exide W002BX / W002SE |
| Key Words | 510A; 60Ah; 3Yr Warranty; 230x170x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 187 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 28 A |
| Battery Type Code | 53030 |
| Height | 170 mm |
| Width | 130 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 68 A |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Battery Type Code | 100 |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Key Words | 640A; 68Ah; 3Yr Warranty; 278x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 200 mm |
| Length | 226 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 009R |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Width | 170 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Key Words | 500A; 55Ah; 3Yr Warranty; 226x170x200 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Other Part Number | 069/4, 65D26R, 70D23R, 75D26R, 80D26R, NS70, NX110 S |
| Battery Type Code | 069 |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Length | 266 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 68 A |
| Terminal Type | Standard |
| Key Words | 550A; 68Ah; 3Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 3 year warranty |




