Battery by Numax
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 95 A |
| Length | 354 mm |
| Other Part Number | Halfords HB019 / HCB019 |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Key Words | 800A; 95Ah; 3Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Length | 325 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1000 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Numax XV |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1000 A |
| Width | 172 mm |
| Height | 220 mm |
| Length | 325 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax XV |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax DC |
| Height | 220 mm |
| Length | 302 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| NCC Class | B |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 70 A |
| Warranty | 3 year warranty |
| Type | EFB |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Width | 174 mm |
| Length | 277 mm |
| Battery Type Code | 096 EFB |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 100Ah |
| Height | 225 mm |
| Extra Description | Numax Marine |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Length | 302 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | B |
| Extra Description | Numax DC |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Height | 242 mm |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 302 mm |
| Extra Description | Numax LV |
| NCC Class | C |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Height | 225 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Numax DC |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | B |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 237 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Width | 171 mm |
| Battery Type Code | C31-900 |
| Key Words | 920A; 105Ah; 3Yr Warranty; 330x171x237 |
| Warranty | 3 year warranty |


