Battery by Odyssey
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 61 A |
| Terminal Type | Standard |
| Height without pole | 188 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 34-790 (ODP-AGM34) |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 792 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 57 Ah |
| Width | 173 mm |
| Height | 201 mm |
| Length | 274 mm |
| Weight | 21100 |
| Voltage | 12 V |
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 990 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1050 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 62 Ah |
| Battery Type Code | 34-PC1500 (ODX-AGM34) |
| Height | 201 mm |
| Length | 277 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 68 A |
| Weight | 22500 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Type | Standard |
| Height without pole | 185 mm |
| Width | 173 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 710 A |
| Width | 173 mm |
| Height without pole | 183 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 198 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 56 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| PHCA (5 sec) | 1300 A |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 810 A |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Length | 277 mm |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 79 Ah |
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Weight | 27100 |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 975 A |
| Length | 318 mm |
| Type | AGM |
| Height | 224 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Battery Type Code | ELT-AGM27 (ODP-AGM27) |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| PHCA (5 sec) | 1550 A |
| Ampere-Hours | 68 A |
| Height | 197 mm |
| Length | 331 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 65 Ah |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Width | 168 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 810 A |
| Warranty | 2 year warranty |
