Battery by Odyssey
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Weight | 28500 |
| Length | 353 mm |
| Height | 191 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 94 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 49-950 (ODP-AGM49) |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 85 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1150 A |
| PHCA (5 sec) | 1700 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 24000 |
| Length | 275 mm |
| Height | 198 mm |
| Width | 178 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 68 A |
| Terminal Type | Side |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | PC1500 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 62 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1050 A |
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 31-925T (ODP-AGM31A) |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1150 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 92 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 925 A |
| Height without pole | 218 mm |
| Type | AGM |
| Length | 330 mm |
| PHCA (5 sec) | 1750 A |
| Width | 173 mm |
| Weight | 31500 |
| Height | 239 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Height | 244 mm |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Width | 173 mm |
| PHCA (5 sec) | 1750 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Height without pole | 218 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 925 A |
| Other Part Number | Stainless Steel 3/8-16 |
| Weight | 31500 |
| Length | 330 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1150 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 92 Ah |
| Battery Type Code | 31-925S (ODP-AGM31) |
| Warranty | 2 year warranty |
