Battery Chargers by Optimate
Electrical Sub-Categories
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Other Part Number | TM232 |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 4 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 12 Ah - 160 Ah |
Important compatibility info
| Charge Rate | 2 A |
| Trickle Charge | Maintains |
| Other Part Number | TM500 V3 |
| Charging Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Other Part Number | TM632 |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 2 Ah - 15 Ah |
| Charge Rate | 1.25 A |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| 12V Charge Capacity (up to) | 4 Ah - 60 Ah |
Important compatibility info
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 0.8 A |
| 12V Charge Capacity (up to) | 2.5 Ah - 38 Ah |
| Other Part Number | TM432 |
Important compatibility info
| Other Part Number | TM472 |
| Charging Voltage | 12 V |
| Trickle Charge | Maintains |
| Charge Rate | 0.8 A |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 1 Ah - 10 Ah |




